WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Polacy mają ogromny problem. Polska mistrzyni świata chce to zmienić

- Chcemy, żeby sport stał się stylem życia - przekonuje Justyna Marciniak. Mistrzyni świata w karate chce wraz z fundacją "Zmieniamy życie" poprawić stan zdrowia dzieci i młodzieży. Otyłość najmłodszych jest bowiem wielkim problemem naszego kraju.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Facebook / Edyta Girgiel

Rocznie uśmierca około trzy miliony ludzi na całym świecie. Co najgorsze, coraz więcej zachorowań dotyczy dzieci i młodzieży. Szczególnie w Polsce - według danych problem z nią ma co piąte dziecko w naszym kraju, a nasi 11-latkowie są pod względem statystycznym najgorsi w całej Europie. Perspektywy są fatalne -badania naukowe pokazują, że w ciągu trzech lat liczba chorych wzrośnie o ponad 30 procent. Eksperci alarmują, że przybiera to skalę epidemii.

Otyłość, czyli największa choroba cywilizacyjna XXI wieku. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłe dzieci mają zwiększone ryzyko zachorowań na choroby serca, podniesione ciśnienie oraz cholesterol. To tylko początek - kłopoty ze zdrowiem fizycznym prowadzą do niskiej samooceny, problemów z akceptacją wśród rówieśników, co może zadecydować na ich dorosłym życiu.

Nie ma wątpliwości - jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci i młodzieży jest siedzący tryb życia. Wprawdzie od kilku lat na co drugim polskim osiedlu stoją "Orliki", a bieganie i udziały w maratonach stają się dla wielu stylem życia, wszystko dotyczy to osób w sile wieku. Gdy rodziców ogarnęła moda na bycie fit, ich dzieci spędzają czas przed komputerem i telewizorem.

Na szczęście są osoby, którym zależy na zdrowiu najmłodszej części społeczeństwa. Pięciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym - Justyna Marciniak, wraz z elitarną grupą trenerów i sympatyków sportu, właśnie rusza z nowym projektem, który ma poprawić sytuację zdrowotną dzieci i młodzieży oraz rozwiązać ich problemy. Jak chce to zrobić? Poprzez sport. Sport drogą do edukacji w życiu - takie jest założenie fundacji "Zmieniamy życie".

ZOBACZ WIDEO Real - Bayern. Monachijczycy mogą czuć się oszukani

 - Fundacja jest bardzo mocno powiązana z tym, czym zajmuję się już od 20 lat, czyli sportem. Szukałam czegoś, dzięki czemu będę mogła pomóc innym osobom, w szczególności dzieciom. Prowadzę na co dzień zajęcia z dziećmi jako trener karate, promuje aktywny styl życia i obserwuje różnego rodzaju problemy z jakimi dzieci się stykają - wyznaje wiceprezes fundacji w rozmowie z WP SportoweFakty.

Justyna Marciniak jest bowiem nie tylko wybitną, najlepszą na świecie od 6 lat zawodniczką karate tradycyjnego. Jest także propagatorką zdrowego stylu życia, trenerem personalnym, instruktorką fitness i ekspertką w dziedzinie zdrowego odżywiania. Prowadzi bloga "just be fit" (www.justynamarciniak.pl) oraz wydała jedyną w Polsce książkę o karate dla dzieci. Doskonale więc wie, o czym mówi.

 - Dzieci nie są przyzwyczajone do wysiłku fizycznego, do wykonania choćby przewrotu w przód, a nawet do zaciśnięcia pięści - zdradza problemy najmłodszych. Jak to zmienić? - Celem naszej fundacji jest popularyzowanie zdrowego trybu życia poprzez sport. Chcemy walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży, zwalczać jej przyczyny, inspirować do związania swojej przyszłości ze sportem i udowodnić, że może on stać się szansą na zdrowe życie - mówi Marciniak i przedstawia szczegóły.

Po pierwsze, fundacja "Zmieniamy Życie" chce uświadomić rodziców na temat zmiany nawyków żywieniowych u dzieci. - W celu poprawy wiedzy rodziców na ten temat będziemy organizowali wykłady. Wszystko po to, żeby zwiększyć ich świadomość. Wielu z nich myśli, że skoro oni w dzieciństwie jedli dane produkty, teraz to samo mogą jeść ich dzieci. Nie do końca tak jest, bo produkcja żywności się zmienia i jest to problem globalny. Coś co kiedyś było zdrowe, teraz może być genetycznie zmodyfikowane i upośledzać nasz organizm. Problemem jest także nabieranie złych nawyków żywieniowych. Jedzenie uzależnia w tym samym stopniu co papierosy czy alkohol, zwłaszcza cukier - przekonuje.

Na kolejnej stronie dowiesz się m.in. dlaczego polscy uczniowie nie chcą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego i jak chce to zmienić fundacja "Zmieniamy życie"

Czy według Ciebie stan zdrowia dzieci i młodzieży w Polsce musi ulec poprawie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf.własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×