Sukces Polaka: Maciej Mazur wicemistrzem świata w karate

Od 1975 roku nikt spoza Japonii nie wywalczył tytułu. Polski zawodnik był bliski sukcesu, ale w końcu tytuł pozostał w rękach gospodarzy.

Redakcja
Redakcja
Walka karate Materiały prasowe / Fot. FI_STUDIO/Dominika Misiura / Walka karate
W dniach 9 i 10 listopada w Tokio odbyły się 12. mistrzostwa świata karate kontaktowego, największej organizacji WKO (World Karate Organization). Do startu zgłosiły się 42 zawodniczki i 161 zawodników. Zawody były niezwykle ekscytujące, a w wypełnionej po brzegi hali sportowej 150-osobowa grupa kibiców z Polski przeżywała wyjątkowe emocje.

Reprezentacja Polski liczyła 4 zawodniczki i 7 zawodników. Nasi reprezentanci pokazali się z bardzo dobrej strony. Historyczny sukces odniósł Maciej Mazur zdobywając srebrny medal. Warto dodać, że w organizacji WKO od pierwszych mistrzostw w 1975 roku nikt spoza Japonii nie wywalczył tytułu.

Maciej stoczył 7 pojedynków. W drodze do finału pokonał między innymi wicemistrza Rosji Siergieja Kuriagina, następnie zwyciężył aktualnego mistrza świata w kategorii do 80 kg Shota Maeda, a także wygrał z mistrzem Europy z 2019 roku w wadze ciężkiej Eventasem Guzaskasem.

Najtrudniejszą walkę Maciej stoczył w półfinale z multimedalistą mistrzostw świata i Europy Valerijem Dimitrowem. Był to szósty pojedynek tych zawodników, dotychczas zwyciężał zawsze Dimitrow. Tym razem po trzyminutowej rundzie i dwóch dogrywkach sędziowie ogłosili zwycięstwo Macieja. W ten sposób dostał się do wymarzonego finału, w którym spotkał się z aktualnym mistrzem świata otwartej kategorii wagowej, Yuiji Shimamoto.

Walka była zacięta, a obaj zawodnicy pokazali niesamowity hart ducha. Po trzech minutach sędziowie wskazali zwycięzcę, a tytuł mistrza świata pozostał w Japonii. Dla Polski i dla naszego klubu to niesamowity sukces. Warto podkreślić dobry start pozostałych zawodników reprezentacji Polski w składzie: Marek Odzeniak, Mateusz Kaptur, Tomasz Bodzioch, Mateusz Garbacz, Marek Wolny, Artyur Dymarczyk, Patryk Kostrzewa, Monika Zielińska, Marta Lubos, Agata Winiarska, Aleksandra Karpiuk. Dla Polski to pierwszy historyczny sukces, nasz zawodnik dołączył do elitarnego grona karateków. MŚ odbywają się nieprzerwanie od 1975, a wygrywa tylko jeden bez względu na wagę i wzrost. Nagradzanych jest 8 zawodników.