Ogień buch, koła w ruch: Piaseczno Cisowianka Mazovia MTB Marathon

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
Materiały prasowe / PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
zdjęcie autora artykułu

Rzucona przez Cezarego Zamanę komenda „start” była dla peletonu niczym iskra padająca na suche polana drewna. Chwilę po tym, setki zawodniczek i zawodników gnali już po wymagających, leśnych trasach w Piasecznie.

Jesień rozpala w wielu sercach pozytywne emocje. Wywołuje zachwyty różnorodnymi kolorami, cieszy oko przyrodą w nowej odsłonie, rzuca nowe, ciepłe światło na otaczający nas świat. Sympatię do jesieni podgrzał i sam Cezary Zamana, który zorganizował w Piasecznie jeden z najpiękniejszych maratonów w tym sezonie.

PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Kolarski mistrz Polski wzorcowo wykorzystał bogactwo ścieżek biegnących po tamtejszych lasach i skorzystał z przychylności sportowego boga, który to w ubiegłą niedzielę zagnał w okolice Piaseczna cudownie świecące słońce. Sportowy zmysł Zamany, okoliczności przyrody i sprzyjająca aura sprawiły, że przedostatnia edycja Mazovii w sezonie 2021 wypadła nie tyle okazale, co po prostu spektakularnie.

PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

W pamięć startującym zapadną nie tylko jesienne widoki, klimatyczne rozlewiska czy szuwary, ale również liczne przeszkadzajki na trasie. Radzić sobie było trzeba z powalonymi drzewami, wąskimi zakrętami, a także odcinkiem specjalnym XC. Ten ostatni wymagał nie tylko napiętych jak postronki mięśni – ale także pomyślunku przy doborze odpowiedniej trajektorii jazdy. Dość powiedzieć, że już na kilka dni przed samym maratonem, na podjeździe tym trenowała spora grupa kolarzy, chcących jak najlepiej przygotować się do zawodów.

PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

A kto wypadł najlepiej podczas prawdziwej rywalizacji? Z najtrudniejszym dystansem Pro najsprawniej uporał się Karol Sładek (Spica Solutions, 01:47:02), zostawiając za sobą Dawida Szczepańskiego (Grupa ANG, 01:52;46) i Miłosza Błaszczyka (WSKG Rowery Jamróz Terbud Team, 01:52;57). Pośród pań ścigających się na dystansie ½ Pro pierwsza na metę wpadła Paulina Jach (Bike Expo Narodowy Team, 01:3023), wyprzedzając Sylwię Tkaczyk (MyBike.pl, 01:37:19) i Bożenę Wachnik (SuperDrob Bike Team, 01:41:06). Na dystansie ½ Pro wśród mężczyzn po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Michał Wyżlic (Kolarski.eu), który trasę pokonał w 01:15:23. Drugi był Michał Morawski (IBOX M Liga Racing Team, 01:15:36), a trzeci – Michał Lech (AM Cyling Team, 01:15:38).

PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON
PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Przed nami już tylko zamknięcie sezonu – czyli start, który okaże się jednocześnie metą tegorocznej Mazovii. Wszystko to odbędzie się w Michałowicach w niedzielę 17 października. Zapisy na finałowy maraton trwają już online (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/184). Wszystkie informacje o maratonie można też znaleźć na stronie zawodów (https://mazoviamtb.pl/michalowice-17-10/). Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań. Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

Źródło artykułu: