Potężny cios w rosyjskie gwiazdy. Nie wystartują na mistrzostwach świata

Anastazja Wojnowa i Maria Nowołodska nie zostały dopuszczone do zbliżających się mistrzostw świata w kolarstwie torowym. Międzynarodowa Unia Kolarska poinformowała, że medalistki olimpijskie nie spełniły warunków neutralności.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Anastazja Wojnowa ze złotym medalem mistrzostw świata Getty Images / Alex Livesey / Anastazja Wojnowa ze złotym medalem mistrzostw świata
Mimo wciąż trwającej wojny w Ukrainie, pod koniec marca tego roku Komitet Wykonawczy MKOl-u wydał zalecenie o pozwoleniu na starty rosyjskim i białoruskim sportowcom pod neutralną flagą. Jednocześnie poinformowano, że dopuszczeni zawodnicy nie mogą być związani umowami z białoruskim lub rosyjskim wojskiem i nie mogą popierać wojny.

Ostateczną decyzję ws. występów poszczególnych zawodników podejmują poszczególne federacje. W czwartek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) uznała, że do występów w zawodach nie kwalifikują się dwie medalistki olimpijskie - Anastazja Wojnowa i Maria Nowołodska.

Obie kolarki torowe złożyły wniosek do UCI, ale został on rozpatrzony negatywnie. Dokładne powody nie zostały podane do publicznej informacji. "UCI podjęła decyzję o zezwoleniu, pod ścisłymi warunkami, na udział sportowców narodowości rosyjskiej i białoruskiej jako indywidualnych sportowców neutralnych, bez ich jakiegokolwiek zaangażowania lub powiązania z Federacją Rosyjską lub Republiką Białorusi. Każda osoba, która chce uzyskać status indywidualnego neutralnego sportowca lub personelu pomocniczego, musi złożyć wniosek do UCI w ramach procedury, która doprowadzi, jeśli warunki zostaną spełnione, do wydania tego statusu przez UCI" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

ZOBACZ WIDEO: Awantura w Moskwie. Jurkowski zdradza, co się działo po walce Błachowicza

Tym samym Wojnowa i Nowołodska nie wystąpią na międzynarodowych imprezach organizowanych przez UCI w tym w mistrzostwach świata, które w sierpniu odbędą się w Glasgow (Szkocja). Zakaz trwa od początku czerwca aż do zakończenia wojny.

To potężny cios dla Rosjan. Wojnowa jest srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. w sprincie drużynowym. W dorobku ma też cztery złote medale mistrzostw świata. Z kolei Nowołodska ma na koncie brąz IO w konkurencji madison, który wywalczyła w Tokio w 2020 roku.

Czytaj też:
-> Potężna awantura w Rosji. "Zdrada państwa"
-> Sensacyjnie pokonała Rosjankę. Wszyscy mówią o jej stroju

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×