Srebrny medal Damiana Zielińskiego na mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym

Damian Zieliński zdobył srebrny medal w sprincie na ME 2014 w kolarstwie torowym. To drugi medal dla Polski w tym czempionacie, którego gospodarzem jest Gwadelupa. Pierwszy wywalczyła Eugenia Bujak.

Piotr Ziemka

Damian Zieliński drugą pozycję zajął już w eliminacjach. Najlepszy był w nich Gregory Bauge. Właśnie Francuz był w finale rywalem Zielińskiego. W ćwierćfinale urodzony w 1981 roku Polak pokonał Adama Ptacnika, a w półfinale -Nikitę Szurszyna. Rosjanin uplasował się na czwartym miejscu. W pojedynku o brązowy medal triumfował Robert Foerstemann.

Czwartą pozycję w omnium zajął Adrian Tekliński. Polak był drugi w dwóch konkurencjach tego wieloboju - wyścigu indywidualnym na cztery kilometry, a także w rywalizacji na jeden kilometr.

Mistrzem Europy został odnoszący sukcesy również w kolarstwie szosowym Włoch Elia Viviani. Na drugim stopniu podium stanął Jonathan Dibben, a na trzecim - Unai Elorriagazubiaur. Hiszpan wyprzedził Teklińskiego o trzy punkty (179 do 176). Viviani zwyciężył z dorobkiem 219 pkt.