Justyna Kaczkowska druga w scratchu w 1. dniu Pucharu Świata w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpoczął się sezon Pucharu Świata 2017/2018 w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia zawodów rozegrano trzy finały.

Piotr Ziemka
Justyna Kaczkowska Instagram / jkaczkowska / Na zdjęciu: Justyna Kaczkowska
W scratchu zawodniczki miały do pokonania 10 kilometrów, czyli 40 okrążeń toru. Na drugim stopniu podium stanęła Justyna Kaczkowska. Dwukrotna wicemistrzyni Europy seniorek w indywidualnym wyścigu na dochodzenie znalazła się w gronie czterech kolarek, które nadrobiły okrążenie. Jako pierwsza metę w Pruszkowie minęła Neah Evans z Wielkiej Brytanii, ale została przesunięta na czwartą pozycję z powodu złamania przepisów. W tej sytuacji triumfowała Rosjanka Maria Awierina.

Dziesiąte miejsce w wyścigu punktowym zajął mistrz Europy Alan Banaszek. Wygrał Kazach Nikita Panassenko. W tej samej konkurencji wśród kobiet czołową dziesiątkę zamknęła mistrzyni świata z 2016 roku Katarzyna Pawłowska. Zwyciężyła Belgijka Lotte Kopecky.

W sobotę odbędą się finały następujących konkurencji: wyścig drużynowy na dochodzenie, sprint, omnium kobiet, a także sprint drużynowy, madison, keirin i scratch mężczyzn.

Drugie miejsce w kwalifikacjach drużynowego wyścigu na dochodzenie zajęli Polacy: Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Bartosz Rudyk i Daniel Staniszewski. Biało-Czerwoni po raz drugi w historii przejechali 4000 metrów w czasie poniżej czterech minut. Uzyskali 3:59.729. Najlepsi w tej części rywalizacji okazali się Włosi, którym zmierzono 3:58.784.

Drugi wynik eliminacji mieli też polscy sprinterzy: Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk oraz Rafał Sarnecki (43.284). Pierwszą lokatę zajęli Holendrzy (43.026).

Czy w sobotę Polki lub Polacy staną na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w Pruszkowie?