Wiktoria Pikulik srebrną medalistką młodzieżowych ME, Szymon Potasznik wicemistrzem Europy juniorów

Wiktoria Pikulik stanęła na drugim stopniu podium młodzieżowych mistrzostw Europy w wyścigu punktowym na kolarskim torze w Gandawie. Srebrny medal ME juniorów w wieloboju (omnium) zdobył Szymon Potasznik.

Piotr Ziemka
Kolarstwo torowe Newspix / Adam Jastrzębowski / Kolarstwo torowe
W trwającym 31 minut wyścigu punktowym kolarki przejechały 100 okrążeń toru. Wiktoria Pikulik wygrała jedną lotną premię, trzykrotnie była druga (w tym na punktowanym podwójnie "tłustym" finiszu), a dwukrotnie trzecia. Dodatkowo, dwa razy zdublowała rywalki. W sumie brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek 2016 zdobyła 61 "oczek". Większy dorobek uzbierała jedynie Natalia Studenikina. Rosjanka uzyskała 75 punktów, miała trzy nadrobione okrążenia. Trzecia była Belgijka Shari Bossouy (51).

Szymon Potasznik  w wieloboju zdobył 109 punktów. Przed nim znalazł się tylko Holender Casper van Uden (118). Brąz otrzymał Hiszpan Javier Serrano (106). Polak rozpoczął wielobój od piątego miejsca w scratchu. W wyścigu tempowym był czwarty, w australijskim (eliminacyjnym) - trzeci, a w punktowym - szósty.

Czwarte miejsce w sprincie juniorek zajęła Nikola Seremak. Tuż za podium znalazła się też Natalia Nieruchalska w rywalizacji na 500 metrów ze startu zatrzymanego.

Nikola Wielowska z dwoma złotymi medalami w pierwszym dniu mistrzostw Europy juniorek

Marlena Karwacka i Nikola Sibiak najlepsze w sprincie drużynowym na młodzieżowych mistrzostwach Europy

W finale sprintu w kategorii do lat 23 rywalizowały Mathilde Gros i Lea Sophie Friedrich. Co ciekawe, Francuzka z Niemką zmierzyły się w pojedynku o brązowy medal mistrzostw świata 2019 rozegranych na torze w Pruszkowie w kategorii seniorek. W obu imprezach górą w tych starciach była Francuzka. Siódme miejsce w tej konkurencji zajęła Marlena Karwacka.

Czy reprezentacja Polski zdobędzie na torze w Gandawie jeszcze złoty medal?