Zanim wygrał królewski etap, zrobił to! "Trafił za trzy punkty" [WIDEO]

14 lipca jest francuskim świętem narodowym (Dzień Bastylii). Na ten dzień zaplanowano królewski etap w Tour de France. Zwyciężył w nim debiutujący w Tourze Thomas Pidcock. Wcześniej pokazał niecodzienne umiejętności.

Mateusz Kozanecki
Thomas Pidcock na trasie 12 etapu Tour de France Twitter / Eurosport Polska / Na zdjęciu: Thomas Pidcock na trasie 12. etapu Tour de France
W czwartek uczestnicy Tour de France mieli do pokonana 165,1 km z Briancon do Aple D'Huez. Dwunasty etap przypadł na francuskie święto narodowe - Dzień Bastylii.

Aż trzykrotnie kolarze musieli wspiąć się na wysokość powyżej 2000 m n.p.m. W związku z tym etap ten nazwany został "królewskim". Łącznie zawodnicy zmierzyli się z 4600 metrami przewyższenia.

Na koniec zjazdów na czele stawki znalazła się licząca dziewięć osób grupa, która zyskała niespełna pięciominutową przewagę nad peletonem. Później różnica jeszcze wzrosła.

Ten etap był popisem zawodników grupy Jumbo-Visma. Na nieco ponad dziesięć kilometrów przed metą zaatakować postanowił Thomas Pidcock. Towarzyszyli mu początkowo Louis Meintjes i Christopher Froome.

Jako pierwszy linię mety minął w końcu Pidcock, który nie był w stanie ukryć łez wzruszenia. To dopiero jego drugie etapowe zwycięstwo w zawodowym peletonie.

Odnotujmy, że niespełna 23-letni kolarz w trakcie jazdy popisał się niecodziennym wyczynem. Trafił bowiem bidonem do znajdującego się przy trasie kosza na śmieci. "Minął się z powołaniem" - żartowali dziennikarze Eurosportu.

Brytyjczyk pokonał drugiego Louisa Meintejsa aż o 48 sekund, Froome stracił do zwycięzcy natomiast już ponad dwie minuty. Najlepszy z Polaków - Rafał Majka był 21. (+7:46 min.). Ponadto Łukasz Owsian zajął 43. miejsce (+16:31 min.), Kamil Gradek był 123. (+33:49 min.), a Maciej Bodnar 143. (+35:57 min.).

Liderem klasyfikacji generalnej Tour de France pozostał Jonas Vingegaard. Duńczyk ma 2 minuty i 22 sekundy przewagi nad Tadejem Pogacarem. Spośród Polaków najwyżej sklasyfikowany jest Rafał Majka - zajmuje 19. miejsce ze stratą 31:30 min.