Polka nominowana do "kolarskiej złotej piłki"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Katarzyna Niewiadoma
Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Katarzyna Niewiadoma
zdjęcie autora artykułu

Katarzyna Niewiadoma została nominowana do nagrody Velo d'Or dla najlepszego kolarza i najlepszej kolarki sezonu. Polka znalazła się w gronie dziesięciu nominowanych zawodniczek.

Velo d'Or czyli "Złoty Rower" to trofeum, które w kolarstwie można określić odpowiednikiem Złotej Piłki w piłce nożnej. Francuski Velo Magazin we współpracy z organizacją ASO oraz dziennikiem l'Equipe wybiera najlepszą kolarkę i kolarza sezonu. W tym roku szansę na prestiżowe wyróżnienie będzie mieć reprezentantka Polski Katarzyna Niewiadoma, która ma za sobą bardzo udany cykl startów.

Na wiosnę Polka zajęła 4. miejsce w klasyku Amstel Gold Race Ladies. W maju ukończyła na 10. miejscu kobiecy odpowiednik wyścigu Vuelta a Espana - Vuelta Femenina. W ramach przygotowań do Tour de France Femmes pojawiła się na trasie Tour de Suisse Women, gdzie zajęła 4. miejsce.  Najważniejszym momentem sezonu był dla Niewiadomej udział w kobiecej odsłonie Wielkiej Pętli. Zawodniczka zespołu Canyon SRAM Racing przyjechała do Francji, aby powtórzyć wyczyn sprzed roku i ponownie stanąć na podium.

Katarzyna Niewiadoma zrealizowała swój plan z nawiązką. Forma Polki eksplodowała w Pirenejach, gdzie na drugim miejscu ukończyła królewski etap na słynnej przełęczy Col du Tourmalet. Dzień później podczas jazdy indywidualnej na czas nasza zawodniczka obroniła miejsce na podium klasyfikacji generalnej, kończąc po raz drugi w karierze Tour de France Femmes na 3. miejscu. Dodajmy, że Katarzyna Niewiadoma wygrała również klasyfikację górską francuskiej etapówki.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Sabalenka wystartowała. "Szczególne miejsce w moim sercu"

Faworytką plebiscytu Velo d'Or jest Holenderka Demi Vollering. Wysoko stoją też akcje mistrzyni świata Belgijki Lotte Kopecky.

Wśród mężczyzn głównym kandydatem do nagrody jest Holender Mathieu van der Poel. Oprócz mistrza świata szanse mają również Słoweniec Tadej Pogacar, Duńczyk Jonas Vingegaard czy Belg Remco Evenepoel.

Rozstrzygnięcie plebiscytu oraz wręczenie statuetek nastąpi 24 października.

Zobacz też: Setne części sekundy dzieliły Polkę od drugiego miejsca. "Czasówka życia" Niewiadomej Wyśmienity występ Polki w TdF. Zwycięstwo było blisko

Źródło artykułu: WP SportoweFakty