Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tour de Pologne: Davis najszybszy w Olsztynie

Kraksa na ostatnim kilometrze przeszkodziła sporej grupie kolarzy walczyć do końca o zwycięstwo na drugim etapie Tour de Pologne z Płocka do Olsztyna. Z sukcesu w stolicy Warmii i Mazur cieszyć się mógł w tej sytuacji znany sprinter z ekipy Quick Step Allan Davis. To nie pierwszy sukces Australijczyka w naszym wyścigu – w 2004 roku był on najszybszy w Bydgoszczy. Nowym liderem imprezy został Brazylijczyk Murilio Fischer.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Poniedziałkowy etap był najdłuższym w całym wyścigu i liczył aż 231 kilometrów. Oprócz zwycięzcy miał on trzech innych bohaterów, którzy na mecie nie mieli już szans na dobre miejsce, gdyż wcześniej zostali dogonieni przez peleton po długiej ucieczce. Roberto Longo, Andoni Lafuente i, ku uciesze polskich kibiców, Łukasz Bodnar oderwali się od grupy już po kilku kilometrach i następnie przez kilka godzin znajdowali się na czele wyścigu. Ich przewaga zdołała osiągnąć ponad dwanaście minut, jednak zgodnie z przypuszczeniami sprawdził się tradycyjny scenariusz znany doskonale z płaskich etapów wszystkich wyścigów kolarskich – w odpowiednim momencie peleton zaczął odrabiać stratę. Różnica między liderami, a dużą grupą systematycznie malała i na blisko 20 kilometrów przed metą uciekinierzy zostali dogonieni i pozostało im co najwyżej podziękować sobie za współpracę.

W tej sytuacji jasne było, że o wszystkim rozstrzygnąć musi walka na finiszu. Na rundach w Olsztynie, gdzie rozegrano ostatnich kilkanaście kilometrów, swych sił próbowali wprawdzie jeszcze pojedynczy kolarze mający nadzieję na udany atak (wśród nich znalazł się między innymi znany Hiszpan Jose Ivan Guttierez), jednak ich szarże skazane były na niepowodzenie.

Walka na ostatnim kilometrze stała niestety pod znakiem kraksy, do której doszło kilkaset metrów przed metą. Upadek, jaki zanotowało kilku zawodników, nie był na szczęście groźny, jednak działo się to z przodu peletonu i zdecydowana większość kolarzy musiała zwolnić aby nie wpaść na pechowców, przez co szanse na zwycięstwo zachowali w tej sytuacji tylko ci, którzy znajdowali się na kilkunastu pierwszych pozycjach. Na finiszu po ładnej walce triumf przypadł Allanowi Davisowi z Quick Step, który minimalnie pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę z Olsztyna Murilio Fischera. Brazylijczyk z Liquigasu nie miał jednak wielkich powodów do zmartwień, gdyż pomimo tej porażki otrzymał czterosekundową bonifikatę za drugie miejsce i został nowym liderem wyścigu.

Wspomnieni wcześniej Bodnar i Lafuente nie zdołali wprawdzie dojechać do mety na czołowych miejscach, jednak na pocieszenie pozostały im koszulki wywalczone na premiach. Polski kolarz startujący jako przedstawiciel naszej kadry narodowej był najszybszy na jedynej na poniedziałkowym etapie premii górskiej III kategorii i został zarazem liderem klasyfikacji "górali", natomiast Hiszpan z zespołu Euskaltel wygrał lotne premie w Sierpcu, Mławie i Działdowie, dzięki czemu jest najlepszy w klasyfikacji aktywnych. Z uciekinierów smakiem obejść się musiał jedynie Longo, który nie zdobył dla siebie żadnej koszulki.

W środę kolarzy czeka trzeci etap Tour de Pologne na dystansie 184 kilometrów z Mikołajek do Białegostoku, ponownie przede wszystkim dla sprinterów.

Wyniki 2. etapu Płock - Olsztyn (231,2 km)
1. Allan Davis (Australia/Quick Step) 6:10.53
2. Murilo Fischer (Brazylia/Luquigas)
3. Mirco Lorenzetto (Włochy/Lampre)
4. Giovanni Bernaudeau (Francja/Bouygues Telecom)
5. Jauheni Hutarowicz (Białoruś/FdJ)
6. Juergen Roelandts (Belgia/Silence-Lotto)
7. Peter Wrolich (Austria/Gerolsteiner)
8. Erki Putsep (Estonia/Bouygues Telecom)
9. Adam Wadecki (Polska)
10. Graene Brown (Australia/Rabobank)
...
14. Marek Rutkiewicz (Polska)
18. Krzysztof Jeżowski (Polska)
44. Dariusz Baranowski (Polska)
47. Łukasz Bodnar (Polska)
56. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre)
75. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas)
85. Marcin Sapa (Polska)
94. Bartłomiej Matysiak (Polska)
141. Tomasz Kiendyś (Polska) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna po dwóch etapach:
1. Murilo Fischer (Brazylia/Liquigas) 6:14.55
2. Allan Davis (Australia/Quick Step) ten sam czas
3. Lars Bak (Dania/CSC) strata 3 s
4. Andy Schleck (Luksemburg/CSC)
5. Frank Schleck (Luksemburg/CSC)
6. Jens Voigt (Niemcy/CSC)
7. Gustav Larsson (Szwecja/CSC) wszyscy ten sam czas
8. Mirco Lorenzetto (Włochy/Lampre) strata 5 s
9. Kjell Carstroem (Finlandia/Liquigas) 6 s
10. Franco Pellizotti (Włochy/Liquigas) ten sam czas
...
12. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas) ten sam czas
55. Łukasz Bodnar (Polska) strata 11 s
94. Adam Wadecki (Polska) 17 s
95. Marek Rutkiewicz (Polska)
96. Krzysztof Jeżowski (Polska)
97. Dariusz Baranowski (Polska)
98. Bartłomiej Matysiak (Polska) ten sam czas
106. Marcin Sapa (Polska) strata 21 s
109. Tomasz Kiendyś (Polska) ten sam czas
120. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) strata 35 s

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×