Tour de France: Trzeci triumf Marcela Kittela

Marcel Kittel zwyciężył w czwartym etapie Tour de France, który prowadził z Le Touquet-Paris-Plage do Lille (163,5 km). Dla Niemca to trzeci triumf w 101. edycji Wielkiej Pętli.

Łukasz Witczyk
Po trzech dniach spędzonych w Wielkiej Brytanii kolarze uczestniczący w 101. edycji Tour de France we wtorek rywalizowali już we Francji. Wtorkowy etap miał podobny przebieg jak wcześniejsze. Na pierwszych kilometrach z peletonu odjechało dwóch zawodników. Byli to Thomas Voeckler (Europcar) oraz Luis Angel Mate (Cofidis). Zdecydowanie dłużej uciekał Francuz, który przez zasadniczą grupę dogoniony został dopiero na 16 kilometrów przed metą. Voeckler na czele jechał przez blisko 150 kilometrów. Z kolei Hiszpan może mówić o pechu, gdyż jego atak został zaprzepaszczony przez defekt roweru.
Na trasie czwartego etapu organizatorzy umieścili jedną lotną premię. Najlepszy był na niej Voeckler, a drugi był Mate. Najszybszy z peletonu był Peter Sagan, który dzięki temu umocnił się na czele klasyfikacji najaktywniejszych kolarzy i utrzymał zieloną koszulkę. Punkty na lotnym finiszu zdobyli Rafał Majka oraz Michał Kwiatkowski. Pierwszy z nich zainkasował 6 "oczek", a "Kwiato" zdobył 5 punktów.

Po raz kolejny o etapowy triumf walczyli sprinterzy. Na 300 metrów przed metą zaatakował Alexander Kristoff, a w pogoń za nim ruszyli pozostali zawodnicy specjalizujący się w szybkim finiszu. Norwega zdołał wyprzedzić tylko Marcel Kittel, dla którego było to trzecie etapowe zwycięstwo w 101. edycji Wielkiej Pętli, a siódme w karierze w tym wyścigu.

Najlepiej z Polaków spisał się Kwiatkowski, który finiszował na 21. miejscu. 88. lokatę zajął Bartosz Huzarski, który miał taki sam czas jak zwycięzca etapu. Ze stratą wynoszącą 16 sekund do mety dojechał Maciej Bodnar (99. miejsce). Michał Gołaś był 123., a do triumfatora stracił 50 sekund. Z kolei Majka zajął na czwartym etapie 186. pozycję (strata 5 minut i 52 sekundy).

Po czterech etapach na czele klasyfikacji generalnej znajduje się Vincenzo Nibali, który nad drugim Peterem Saganem ma 2 sekundy przewagi. Na 19. pozycję awansował Michał Kwiatkowski, który do Włocha również traci 2 sekundy. Bartosz Huzarski jest 59. (strata 3 minuty i 47 sekund), Michał Gołaś 83. (strata 11 minut i 21 sekund), Maciej Bodnar zajmuje 122. lokatę (strata 16 minut i 27 sekund), a Rafał Majka jest 190., a do lidera traci blisko 29 minut.