Rafał Majka przejdzie do historii polskiego kolarstwa!

Rafał Majka niemal na pewno zajmie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana. To oznacza, że 26-letni kolarz przejdzie do historii. Lider Tinkoff Saxo będzie drugim Polakiem, który znajdzie się na podium wielkiego touru!

Patryk Kurkowski

Pierwszym był Zenon Jaskuła, który w 1993 roku wygrał dwa etapy Tour de France, a ostatecznie został sklasyfikowany na trzeciej pozycji w wyścigu. Wówczas przed Polakiem znaleźli się tylko Szwajcar Tony Rominger oraz fantastyczny i nieosiągalny dla nikogo Miguel Indurain.

Od tamtej pory żaden z naszych reprezentantów nie zdołał się znaleźć na podium jednego z trzech wielkich tourów - Giro d'Italia, Tour de France czy Vuelta a Espana.

Rafał Majka od kilku lat przebijał się do światowej czołówki. W 2013 roku był siódmy w wyścigu dookoła Włoch, rok później poprawił się o jedną pozycję i wygrał klasyfikację górską oraz dwa etapy Tour de France. Poza tym - jak na świetnego zawodnika przystało - triumfował przed własną publicznością w Tour de Pologne.

W obecnym sezonie 26-letni kolarz, który właśnie w sobotę obchodzi swoje urodziny, wygrał jeden z etapów Tour de France, ale wtedy nie był liderem zespołu, lecz wsparciem dla Alberto Contadora.

Przed startem w Hiszpanii Polak zapowiadał, że jego celem jest zajęcie miejsca w czołowej piątce. Tymczasem Majka może wypaść jeszcze lepiej, bo historyczny sukces jest na wyciągnięcie ręki.

Wystarczy, że utrzyma trzecią pozycję podczas ostatniego, płaskiego i krótkiego (niespełna 98 kilometrów) etapu Vuelty. To nie powinno być trudne zadanie, toteż niemal na pewno Majka przejdzie do historii. Także z tego powodu, że jest pierwszym polskim kolarzem, który znajdzie się na podium wyścigu dookoła Hiszpanii.