Challenge Mallorca: Colom daje Katiuszy trzecią wygraną

Hiszpan Antonio Colom wygrał Trofeo Inca, czwarty etap szosowego cyklu na Balearach. 30-letni zawodnik grupy Katiusza objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W tym artykule dowiesz się o:

Popularny "Toni" Colom triumfował na rodzinnej wyspie, Majorce. Zaatakował przed drugą wspinaczką na Coll de Soller. Pierwszy zdobył szczyt a potem prawie minutę czekał na mecie na kolejnego kolarza. Grupa pościgowa z m.in. Francuzami Jeromem Pineau i Sylvainem Chavanelem nie dogoniła znającego lokalne krajobrazy sprintera Katiuszy.

Rosyjska ekipa odniosła trzecie zwycięstwo w sezonie (czwarte licząc prolog Tour Down Under wygrany przez Robbiego McEwena). Poprzednio, właśnie w cyklu Challenge a Mallorca triumfowali McEwen i Belg Geert Steegmans (nie ukończył czwartego etapu).

Na początku etapu utworzyła się ucieczka z udziałem Hiszpanów Rafaela Serrano (Contenpolis) i Alejandro Paleo (Xacobeo) oraz Holendra Brama Schmitza (Van Vliet). Kontrolę nad peletonem sprawowała jednak Katiusza, która w grupie ok. 50 zawodników na 40 km przed metą zniwelowała przewagę śmiałków.

Sylwester Szmyd odnotował znaczny, na 64. miejsce, awans w klasyfikacji generalnej, ale wciąż wyprzedza tylko trzech kolarzy, w tym... McEwena, zwycięzcę drugiego etapu. Trofeo Inca ukończyło 119 zawodników, ale w "generalce" sklasyfikowanych jest tylko 67, bo nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich częściach szosowego cyklu na Majorce.

W Inca w ogóle nie wystartował Włoch Daniele Bennati (Liquigas), triumfator trzeciego etapu i ostatni przed Colomem lider wyścigu.

W czwartek zakończenie imprezy, górzyste Trofeo Calvia. Na trasie trzy premie drugiej i dwie trzeciej kategorii.