Dookoła Alentejo: ucieczka na Prima Aprilis

Maxime Bouet (Agritubel) pokonał w sprincie na finiszu Nowozelandczyka Glena Chadwicka (Rock Racing) i Ukraińca Witalija Kondruta (ISD), współtowarzyszy ucieczki, wygrywając w środę pierwszy etap wyścigu Dookoła Alentejo.

W tym artykule dowiesz się o:

Dla 22-letniego Bouet to największy, trzeci sukces w karierze. Od ubiegłego sezonu jest zawodowcem. Wcześniej był w ekipie Agritubel stażystą. W 2004 roku został torowym mistrzem Francji juniorów w wyścigu na dochodzenie.

Wyścig oznaczony drugim stopniem pierwszej kategorii (podobnie jak chociażby niedawno zakończona Vuelta a Castilla y León z Alberto Contadorem i Lancem Armstrongiem) ma bardzo słabą obstawę. Nie ma w stawce ani jednej grupy ProTour. Dało się zauważyć brak mocnej stawki już na pierwszym etapie.

Grupa jechała niepewnie, ataki były rwane. Na drugą, ostatnią, premię górską czwartej kategorii, blisko setnego kilometra trasy, wjechał cały peleton. Wkrótce utworzyła się trzyosobowa czołówka, która po ataku utrzymała dystans do pościgu aż do mety w Odemirze.

W tegorocznej edycji nie bierze udział żaden Polak. Jest za to dwóch byłych zwycięzców wyścigu. Hiszpan Hector Guerra (Liberty Seguros) broni tytułu. Portugalczyk Joaquim Andrade (Paredes Rota Moveis) natomiast wygrał imprezę w 2002 roku. Obaj przyjechali w środę z peletonem.

Można przypuszczać, że rywalizacja w wyścigu Dookoła Alentejo będzie otwarta. W czwartek odbędzie się etap jazdy indywidualnej na czas.

Widowisko z Rock Racing

Kontynentalna amerykańska grupa Rock Racing jest największą atrakcją wyścigu. Prasa portugalska pisze o historii Michaela Balla, człowieka, który miliony zarobione w branży odzieżowej (kosztujące 300 euro dżinsy projektowała na jego życzenie m.in. Victoria Beckham).

Ball jest byłym profesjonalnym kolarzem. W 2002 roku uruchomił markę Rock&Republic, która miała reprezentować styl "złego chłopca". Znaki charakterystyczne kolarskiej ekipy to również insygnia takiego wzorca: trupia czacha, czarny kolor i Cadillac.

Najbardziej kontrowersyjnym symbolem Rock Racing jest jednak kadra. Ball zatrudnił zawodników z dopingową przeszłością: Amerykanina Tylera Hamiltona, mistrza olimpijskiego z Aten, oraz obecnych w Alentejo Hiszpanów Francisco Mancebo i Oscara Sevillę.

Grupie nie udało się uzyskać nawet licencji Professional Continental, reprezentuje ledwie trzecią dywizję. Popularności i robionego wokół siebie widowiska wiele innych zawodowych ekip może jej pozazdrościć.

27. edycja Volta ao Alentejo, Portugalia, kategoria 2.1

1. etap: Vila Nova de Milfontes - Odemira, 159 km

środa, 1 kwietnia 2009

wyniki:

1. Maxime Bouet (Francja, Agritubel) 3:31,41 godz. (śr. 45,067 km/h)

2. Glen Chadwick (Nowa Zelandia, Rock Racing)

3. Witalij Kondrut (Ukraina, ISD) obaj ten sam czas

4. Bruno Lima (Portugalia, Madeinox Boavista) + 34 s

5. Samuel Caldeira (Portugalia, Palmeiras Resort)

6. David Vitoria (Szwajcaria, Rock Racing)

7. Aleksander Porsiow (Rosja, Katiusza Continental)

8. César Quiterio (Portugalia, C. C. Loule)

9. Filipe Cardoso (Portugalia, Liberty Seguros)

10. Vidal Celis (Hiszpania, Barbot-Siper) wszyscy ten sam czas

program:

czwartek, 2 kwietnia: Ferreira do Alentejo - Montemor-o-Novo, 209,9 km

piątek, 3 kwietnia: Beja – Beja, jazda indywidualna na czas, 19 km

sobota, 4 kwietnia: Alter do Chão - Nisa, 164,7 km

niedziela, 5 kwietnia: Vendas Novas - Évora, 171,7 km

Źródło artykułu: