Bob Jungels wygrał 15. etap Giro d'Italia 2017. Tom Dumoulin pozostał liderem

Bob Jungels wygrał piętnasty etap setnej edycji wyścigu Giro d'Italia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Tom Dumoulin.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / ALESSANDRO DI MEO
Piętnasty etap Giro d'Italia 2017 miał 199 kilometrów długości. Pierwszą lotną premię na 64. kilometrze wygrał Eugert Zhupa. Na następnym lotnym finiszu czołowe pozycje zajęli kolarze z dziesięcioosobowej ucieczki. Triumfował lider klasyfikacji punktowej Fernando Gaviria. Selekcja w tej grupie nastąpiła podczas podjazdu pod Miragolo San Salvatore (8,7 kilometra długości, 7 procent średniego i 11 procent maksymalnego nachylenia). Na szczycie górskiej premii drugiej kategorii (do mety pozostawało 39 km) z dziesięciu uciekinierów na czele zostało trzech: Jacques Janse van Rensburg, Rudy Molard oraz Philip Deignan.

Na zjeździe ze szczytu Miragolo San Salvatore upadł Nairo Quintana. Kolumbijczyk szybko jednak wrócił do grupy, w której byli najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej. Następna górska premia na trasie niedzielnego etapu - w Selvino - miała trzecią kategorię (6,9 km długości, średnie nachylenie 5,4 proc., maksymalne 9 proc.). Podczas tej wspinaczki do prowadzących trzech uciekinierów (van Rensburg, Molard i Deignan) dołączyli Pierre Rolland i Luis Leon Sanchez. Jako pierwszy na szczycie wzniesienia zameldował się Rolland.

Zobacz upadek Quintany.

Quintana nie był jedynym kolarzem z najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej, który miał w niedzielę upadek. 10 kilometrów przed metą w znak drogowy uderzył Tanel Kangert. Estończyk musiał wycofać się z wyścigu. Po czternastu etapach plasował się na siódmym miejscu w "generalce".

Jako ostatni spośród uciekinierów został złapany przez peleton Rolland. Francuza doścignięto, kiedy do końca pozostawało 3700 metrów. Najlepszy na finiszu w Bergamo okazał się Bob Jungels. Drugie miejsce zajął Quintana. Ten sam czas co triumfator miał Tom Dumoulin. Holender był ósmy i zachował przodownictwo w klasyfikacji generalnej.

Szesnasty etap setnej edycji dookoła Włoch zostanie rozegrany we wtorek (Rovetta - Bormio, 222 km, organizatorzy ocenili ten odcinek na pięć gwiazdek w pięciostopniowej skali trudności). W poniedziałek będzie dzień przerwy. Giro d'Italia 2017 zakończy się 28 maja jazdą indywidualną na czas. Po piętnastu dotychczasowych etapach zwycięstwa na mecie wciąż nie odnieśli reprezentanci gospodarzy - Włosi.