Michael Matthews triumfatorem trzeciego etapu i nowym liderem Tour de Suisse

Michael Matthews wygrał trzeci etap zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Tour de Suisse 2017. Australijczyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
Trzeci etap liczył 159 kilometrów i 300 metrów. Start nastąpił w Menziken. Na trasie było pięć premii: trzy górskie oraz dwie lotne. W ucieczce jechali kolarze z drużyn uczestniczących w zmaganiach dookoła Szwajcarii, dzięki "dzikim kartom": Duńczyk Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport) oraz Holender Elmar Reinders (Roompot).

Na wszystkich podjazdach trzeciej kategorii triumfował Hansen. Duńczyk zdobył więc w poniedziałek łącznie 9 punktów do klasyfikacji górskiej i umocnił się w niej na prowadzeniu (był w ucieczce również na drugim, niedzielnym etapie). Reinders zwyciężył na obu lotnych finiszach.

Peleton doścignął Holendra na 21 kilometrów przed metą. Z kolei Hansena złapano, kiedy do końca pozostawało 13 km. Jako pierwszy metę w Bernie minął Michael Matthews. To dla niego drugie etapowe zwycięstwo w Tour de Suisse. Wygrał również w 2015 roku. Drugie miejsce zajął Peter Sagan. Na trzeciej pozycji uplasował się John Degenkolb. Czas 3:49:48 uzyskało 37 czołowych zawodników.

Z peletonu najszybciej po punkty na dwóch lotnych premiach finiszował Stefan Kueng. Za trzecie miejsca Szwajcar z zespołu BMC zdobył dwie sekundy bonifikaty. Prowadzenia w klasyfikacji generalnej jednak nie utrzymał, bo stracił do czołowej grupy 19 sekund. Sklasyfikowano go na 39. pozycji. Nowym liderem został Matthews.

We wtorek zostanie rozegrany czwarty etap. W Bernie tym razem nastąpi start. Meta umiejscowiona będzie na szczycie podjazdu mającego kategorię HC w Villars-sur-Ollon.

134. Leszek Pluciński Polska CCC +14:37

Czy Michael Matthews wygra jeszcze jeden etap wyścigu Tour de Suisse w 2017 roku?