Vuelta a Espana 2017: Miguel Angel Lopez triumfatorem piętnastego etapu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Javier Lizon  / Kolarze podczas wyścigu Vuelta a Espana
PAP/EPA / Javier Lizon / Kolarze podczas wyścigu Vuelta a Espana

Miguel Angel Lopez jako pierwszy minął linię mety piętnastego etapu wyścigu Vuelta a Espana 2017. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Christopher Froome.

Na piętnastym etapie były do pokonania podjazdy pierwszej kategorii: Alto de Hazallanas (16,3 km długości, 5,5 procent średniego nachylenia) oraz Alto del Purche (8,5 km, 8 procent). Zanim kolarze rozpoczęli wspinaczki, lotną premię na 45. kilometrze w Granadzie wygrał jadący w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej Matteo Trentin.

Zwycięzcą pierwszej górskiej premii został Sander Armee. Belg z zespołu Lotto Soudal stracił prowadzenie 26 kilometrów przed metą, gdy doścignęli go Adam Yates i Romain Bardet. Australijczyk z drużyny Orica-Scott jako pierwszy zameldował się na Alto del Puerche. Minutę za nim jechali wówczas Bardet, Alberto Contador i Miguel Angel Lopez.

Meta została umiejscowiona na szczycie podjazdu Alto Hoya de la Mora w Sierra Nevada (2510 metrów nad poziomem morza, 19,3 km długości, 5,6 procent średniego nachylenia, maksymalnie 10 proc.). Lopez zostawił Bardeta oraz Contadora i ścigał samotnie prowadzącego zawodnika, tak jak w sobotę, gdy próbował dogonić Rafała Majkę. Kolumbijczykowi nie udało się wtedy złapać Polaka. W niedzielę zwycięzca Tour de Suisse 2016 zdołał jednak znaleźć się na czele - wyprzedził Yatesa, kiedy do końca pozostawały 4 kilometry.

Lopez odniósł drugie zwycięstwo w wyścigu Vuelta a Espana 2017. Wygrał również środowy, jedenasty etap. Drugie miejsce zajął Ilnur Zakarin. Rosjanin stracił do triumfatora 36 sekund. Na trzeciej pozycji uplasował się Wilco Kelderman. Jako piąty minął metę lider klasyfikacji generalnej Christopher Froome. Bardet był ostatecznie dwunasty, Contador trzynasty, a Yates 22.

Najwyżej z Polaków został sklasyfikowany Tomasz Marczyński. Dwukrotny zwycięzca etapów VaE zajął 42. lokatę. 44. był Przemysław Niemiec, a tuż za nim znalazł się Rafał Majka.

Lopez awansował w klasyfikacji generalnej z dziesiątego miejsca na szóste. Zmiana nastąpiła na trzeciej i czwartej pozycji - Zakarin wyprzedził Keldermana. W poniedziałek dzień przerwy. We wtorek zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas o długości 40,2 km.

9.Marczyński54

Czy Miguel Angel Lopez będzie w czołowej trójce klasyfikacji końcowej wyścigu Vuelta a Espana 2017?