WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PZKol będzie musiał oddać miliony złotych? Minister sportu odpowiedział prezesowi Banaszkowi

Podczas briefingu prasowego w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki minister Witold Bańka zareagował na słowa prezesa PZKol, Dariusza Banaszka, który ogłosił, że na razie nie zamierza się podawać do dymisji.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Newspix / Piotr Kucza / Witold Bańka, minister Sportu i Turystyki

Od kilku dni na linii ministerstwo sportu - PZKol iskrzy. Wywiad byłego wiceprezesa związku Piotra Kosmali dla WP SportoweFakty, w którym działacz ujawnił szczegóły molestowania seksualnego (przestępstwa miał się dopuścić jeden ze znanych polskich trenerów), wywołał burzę w środowisku, a także reakcję ministra sportu. - Jeszcze raz: WSZYSCY członkowie zarządu @PZKolarski muszą złożyć dymisję dla dobra polskiego kolarstwa. Jest to warunek absolutnie konieczny. Musi nastąpić całkowity reset! - napisał w czwartek (30.11) na Twitterze Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Ultimatum brzmi: dymisja członków zarządu PZKol musi nastąpić do 3 grudnia.

- Nie podam się do dymisji! Panie ministrze, nie kupi pan pieniędzmi podatników stanowisk w Polskim Związku Kolarskim. Nie ma na to mojej zgody - odpowiedział na apel prezes związku Dariusz Banaszek. Szef polskiego kolarstwa zapewnił jednak, że zrezygnuje podczas zwołanego na 22 grudnia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów. - Dopiero wtedy, bo nie będę wykonywał rozkazów ministra i nie zamierzam ustępować już dzisiaj - podsumował.

W piątek, podczas krótkiego briefingu prasowego w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki, minister po raz kolejny zabrał głos w tej bulwersującej sprawie. - Gdybym podchodził poważnie do słów, które wypowiadał w ostatnich dniach pan prezes Banaszek, to musiałbym mu wytoczyć proces sądowy. Widać wyraźnie, że ten pan nie radzi sobie z zarządzaniem w sytuacji kryzysowej w związku. Siedmiu członków podało się do dymisji, dwóch pozostało i nie odpowiedziało na wezwanie ministerstwa, więc warunek nie został spełniony. Żeby była możliwość dalszego finansowania PZKol, to wszyscy muszą odejść - podkreślił Bańka.

Minister sportu dodał, że PZKol zapomniał złożyć sprawozdania finansowego ze swojej działalności za ten rok (termin minął 30 listopada), co może skutkować zwrotem całości dotacji, czyli kilkunastu milionów złotych. - W tym przypadku pieniądze musiałby wrócić do kasy resortu. Panowie przygotowywali się do konferencji prasowej, a zapomnieli o swoich obowiązkach wobec ministerstwa. Resort pochyli się nad tą decyzją bardzo mocno - dodał Minister Sportu i Turystyki.

Bańka zapowiedział, że w przyszłym tygodniu resort rozpocznie kroki ku wprowadzeniu kuratora do związku kolarskiego, chyba że w najbliższych dniach pozostali członkowie Zarządu podadzą się do dymisji. - Władze PZKol nie mają jakiejkolwiek rękojmi, która pozwala im wyciągnąć związek z długów. Nie ma żadnych sponsorów ani środków od ministerstwa. Docierają do nas sygnały, że brakuje sprzętu sportowego czy też siłowni na torze w Pruszkowie. To kuriozalna sytuacja zważywszy na to, że PZKol w tym roku otrzymał rekordowe środki - ponad 17,5 mln zł - zakończył minister.

ZOBACZ WIDEO: Czesław Lang: Musimy rozwiązać zarząd i wybrać nowych ludzi. Naszymi problemami interesują się za granicą

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • kolarz_amator 0
  Zapoznaj się ze statutem i regulaminem PZKol a potem się wypowiadaj. Cały zarząd działa non-profit. Całe pieniądze jakie idą do PZKol służą bieżącej działalności biura oraz sportowcom i ich trenerom.
  Niestety ale tego nikt w mediach nie mówi a szkoda.
  Stefan Balon To niech delegaci bawią się za swoje, nie za państwowe pieniądze, nie za pieniądze sponsorów. Wtedy mogą robić co chcą. Dopóki jednak żyją z dotacji MSiT, chcą się tytułować PZS i czerpać spore profity od sponsorów to sponsora muszą docenić a nadzór MSiT przyjąć do wiadomości i się stosować do tego.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Stefan Balon 0
  To niech delegaci bawią się za swoje, nie za państwowe pieniądze, nie za pieniądze sponsorów. Wtedy mogą robić co chcą.
  Dopóki jednak żyją z dotacji MSiT, chcą się tytułować PZS i czerpać spore profity od sponsorów to sponsora muszą docenić a nadzór MSiT przyjąć do wiadomości i się stosować do tego.


  kolarz_amator PZKol to nie prywatny folwark Pana Miłka ani Państwowa instytucja Ministra. Będzie walne zebranie to się wówczas delegaci wypowiedzą na temat Prezesa i zarządu. PZKol z założenia miał być niezależny. Minister z PIS jest od dwóch lat i teraz się ocknął że jest dług w związku? Pan Miłek z kolei miał 10 lat aby pomóc oddłużyć związek i co zrobił? To w prywatnym klubie Pana Miłka CCC doszło do seks afery i niech On się teraz tłumaczy. Prezes Banaszek ruszył ten układ to się trzeba go pozbyć. I wisienka na torcie, najlepiej aby ubrania dla reprezentacji szyła firma Pana Piątka a nie 4F, brawo Miłek i jego koledzy.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kolarz_amator 1
  PZKol to nie prywatny folwark Pana Miłka ani Państwowa instytucja Ministra.
  Będzie walne zebranie to się wówczas delegaci wypowiedzą na temat Prezesa i zarządu. PZKol z założenia miał być niezależny.
  Minister z PIS jest od dwóch lat i teraz się ocknął że jest dług w związku? Pan Miłek z kolei miał 10 lat aby pomóc oddłużyć związek i co zrobił?
  To w prywatnym klubie Pana Miłka CCC doszło do seks afery i niech On się teraz tłumaczy.
  Prezes Banaszek ruszył ten układ to się trzeba go pozbyć. I wisienka na torcie, najlepiej aby ubrania dla reprezentacji szyła firma Pana Piątka a nie 4F, brawo Miłek i jego koledzy.
  [ 2 komentarze w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×