Jakob Fuglsang triumfatorem czwartego etapu 72. edycji wyścigu Tour de Romandie

Jakob Fuglsang wygrał czwarty etap 72. edycji wyścigu Tour de Romandie. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Słoweniec Primoz Roglic.

Piotr Ziemka
Jakob Fuglsang PAP/EPA / JEAN-CHRISTOPHE BOTT / Na zdjęciu: Jakob Fuglsang
Sobotni etap Tour de Romandie 2018 ze startem oraz metą w Sionie miał 149 kilometrów i 200 metrów długości. Na trasie było pięć górskich premii. Ze szczytu ostatniego podjazdu do mety pozostawało 27 kilometrów.

Trzy zwycięstwa na górskich premiach odniósł Hugh Carthy (Education First). Trzykrotnie drugi i raz pierwszy był natomiast Thomas De Gendt (Lotto Soudal). Belg awansował w klasyfikacji górskiej z trzeciej pozycji na pierwszą.

Na szczycie podjazdu Les Collons (13,1 km długości, 6,5 procent średniego nachylenia, maksymalnie 12 proc.) najszybciej pojawił się zwycięzca piątkowej jazdy indywidualnej na czas - Egan Bernal. Tuż za Kolumbijczykiem z zespołu Sky jechał Primoz Roglic (LottoNL Jumbo). Do dwóch najlepszych kolarzy klasyfikacji generalnej dołączyli: Richie Porte (BMC), Rui Alberto Faria da Costa (UAE Emirates) oraz Jakob Fuglsang (Astana).

Na zjeździe najskuteczniej zaatakował Fuglsang. Wicemistrz olimpijski z 2016 roku zostawił rywali, gdy do mety pozostawało 16 kilometrów. Duńczyk zachował prowadzenie do końca etapu. Bernal, Roglic i Costa minęli metę 48 sekund po zwycięzcy i rywalizowali o drugą pozycję, a także sekundy bonifikaty. Najszybciej z tej trójki finiszował Słoweniec. Bernal zajął trzecią lokatę.

Były skoczek narciarski powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Kolumbijczykiem z sześciu sekund do ośmiu. Trzeci jest Porte (+0:35). Fuglsang zaliczył awans o 11 miejsc i obecnie zajmuje czwartą lokatę (+1:16). Do końca zmagań pozostał jeden etap.

Na 45. pozycji został sklasyfikowany Paweł Poljański. Polak ukończył sobotnią rywalizację ze stratą dziesięciu minut i czternastu sekund do Fuglsanga. W klasyfikacji generalnej zawodnik zespołu Bora-Hansgrohe jest 55.

Czy Jakob Fuglsang wygra etap wyścigu Tour de France w 2018 roku?