ME w zjeździe: Grad medali Francuzów, Jodko jedenasty

Michał Jodko zajął najlepsze z Polaków, jedenaste miejsce podczas mistrzostw Europy w górskim zjeździe w słoweńskiej Kranjskiej Gorze. Rywalizację zdominowali reprezentanci Francji, którzy zajęli pięć z sześciu medalowych pozycji.

Krzysztof Straszak

Na zboczu góry Vitranc cztery pierwsze miejsca wśród kobiet zajęły "trójkolorowe": 20-letnia Floriane Pugin (pierwsze zwycięstwo w karierze) była o niecałą sekundę lepsza od Emmeline Ragot, ale już większa różnica dzieliła ją od Céline Gros. Liderka Pucharu Świata, Sabrina Jonnier, straciła prawie 41 s.

Mistrzem Europy został Szwajcar Nick Beer i to był jedyny nie-francuski medal w rywalizacji seniorów. 21-letni zawodnik uzyskał czas o prawie 5 s lepszy od Aurélien Giordanengo i dodatkową sekundę od Rémi Thiriona.

Tuż za czołową dziesiątką uplasował się 26-letni Jodko. 37. był Michał Śliwa, 71. Grzegorz Wincenciak, a 97. Jonasz Rożdżyński.

Kontynentalne mistrzostwa są jedną z niewielu okazji, by bez udziału Australijczyków i Nowozelandczyków rywalizowali ze sobą Europejczycy. W Kranjskiej Gorze zabrakło jednak zaliczanych do czołówki światowej Brytyjczyków: mistrza świata Gee Athertona i lidera Pucharu Świata Steve'a Peata.

Europejski czempionat został umieszczony w kalendarzu między zawodami Pucharu Świata w Fort William, a kolejnymi, w przyszłym tygodniu w Mariborze, również w Słowenii. W małym kraju byłej Jugosławii trwa festiwal kolarstwa górskiego.

W osobnej kategorii Open, w której rywalizowali zawodnicy spoza Europy, triumfował Amerykanin Luke Strobel wśród seniorów i Australijczyk Shaun O'Connor wśród juniorów.

Najlepszą juniorką została (oczywiście) Francuzka, 17-letnia Fanny Lombard. Rywalizację nastolatków wygrał Brytyjczyk Bernard Kerr: Michał Mucha był 47., a Hubert Posmyk 52.

W kategorii 30-34 lat piąte miejsce zajął w sobotę Wojciech Koniuszewski. Ostatni w stawce 28 uczestników był Patryk Persich.