Tour de France 2019: Elia Viviani zwycięzcą czwartego etapu. Dobry występ CCC Team!

Czwarty etap wyścigu Tour de France liczył 213 kilometrów i przebiegał z Reims do Nancy. Najsprytniejszy na finiszu tym razem okazał się Elia Viviani z zespołu Deceuninck-Quick Step.

Sebastian Gryziecki
Na zdjęciu w zielonej koszulce Elia Viviani Newspix / Artur Widak/NurPhoto/Zuma / Na zdjęciu w zielonej koszulce Elia Viviani
Zaraz po starcie czwartego etapu uformował się pierwsza ucieczka, w której znaleźli się Yoann Offredo (Wanty-Gobert), Frederik Backaert (Wanty-Gobert) oraz kolarz polskiego zespołu CCC Team, Michael Schär. Uciekinierzy szybko zyskali ponad trzyminutową przewagę, którą utrzymywali przez blisko 120 kilometrów (potem przewaga zaczęła stopniowo topnieć).

Pierwszą górską premię (na czwartym etapie zlokalizowane były dwie premie czwartej kategorii: Cote des Rosieres na 121. kilometrze oraz Cote de Maron na 198. kilometrze) wygrał Michael Schär, drugą Wilco Kelderman (Team Sunweb). Trzy pierwsze miejsca na lotnym finiszu również rozdysponowali między sobą zawodnicy z "ucieczki dnia". 20 punktów dopisał sobie Frederik Backaert, 17 Michael Schär a 15 Yoann Offredo. W tym momencie peleton tracił do wspomnianej trójki zaledwie 50 sekund. 30 kilometrów przed metą na jeszcze jeden zryw, niestety nieudany, zdecydował się zawodnik CCC Team. Ostatecznie ucieczka została "skasowana" 20 kilometrów przed metą.

W tym momencie było już jasne, że finisz pomiędzy sobą rozstrzygną sprinterzy. Najsprytniejszy okazał się Elia Viviani, który finiszował przed Kristoffem, Calebem Ewanem i Peterem Saganem, który utrzymał zieloną koszulkę lidera klasyfikacji punktowej. Liderem klasyfikacji górskiej pozostał Tim Wellens. Michał Kwiatkowski zajął odległe 160 miejsce. Łukasz Wiśniowski dojechał do mety w czołowej grupie. Wyniki 4. etapu TdF.