Śmierć na trasie Tour de Pologne. Bjorg Lambrecht zmarł na stole operacyjnym

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Bjoerg Lambrecht
Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Bjoerg Lambrecht
zdjęcie autora artykułu

Belgijski kolarz uderzył głową w betonowy przepust, na 40. kilometrze III etapu Tour de Pologne. Mimo akcji reanimacyjnej zmarł w szpitalu w Rybniku. Informację potwierdził nam lekarz wyścigu - dr Ryszard Wiśniewski.

W tym artykule dowiesz się o:

- Niestety, potwierdzam: Bjorn Lambrecht zmarł na stole operacyjnym w szpitalu w Rybniku - te słowa głównego lekarza Tour de Pologne, dr Ryszarda Wiśniewskiego nie pozostawiły wątpliwości. Dla młodego, belgijskiego kolarza wyścig w Polsce okazał się ostatnim w życiu.

Do tragedii doszło mniej więcej na 40. kilometrze III etapu (Chorzów - Zabrze, 150,5 km, relację czytaj TUTAJ >>) TdP. Wedle oficjalnego komunikatu belgijski kolarz uderzył głową w betonowy przepust (wjazd z drogi na prywatną działkę). Natychmiast podjęto akcję reanimacyjną. Wezwano nawet helikopter, ale ze względu na dramatyczny stan kolarza nie zdecydowano się go użyć (więcej o tej akcji pisaliśmy TUTAJ >>).

Przez kilkadziesiąt minut ratownicy medyczni walczyli o przywrócenie czynności życiowych Lambrechta. W końcu się udało. - Tak, kolarz jedzie do szpitala w Rybniku - poinformował Wiśniewski jeszcze w trakcie etapu.

Niestety, po przetransportowaniu zawodnika do szpitala sytuacja się pogorszyła. Zmarł na stole operacyjnym. - Kolarz został przywieziony do nas w stanie krytycznym - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Michał Sieroń, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. - Od razu trafił na stół operacyjny. Niestety, w czasie zabiegu zmarł.

- Potwierdzam - poinformował nas lekarz wyścigu, dr Wiśniewski. Smutną informację przekazał również organizator wyścigu, Czesław Lang.

Lambrecht zajmował 20. miejsce po dwóch etapach TdP. Młody Belg - miał zaledwie 22 lata - właśnie notował najlepszy sezon w karierze. W opinii fachowców miał walczyć o triumf w klasyfikacji generalnej Wyścigu Dookoła Polski. Był wicemistrzem świata do lat 23, zajmował wysokie (4. i 6.) miejsce w wiosennych klasykach - Amstel Gold Race i La Flèche Wallonne. Tragiczny wypadek brutalnie przerwał pięknie zapowiadającą się karierę.

Marek Bobakowski, Zabrze

Źródło artykułu: