BinckBank Tour 2019: Tim Wellens zwycięzcą czwartego etapu i nowym liderem klasyfikacji generalnej

Tim Wellens po udanej uciecze wygrał czwarty etap kolarskiego wyścigu BinckBank Tour 2019. Belg dzięki zwycięstwu został liderem klasyfikacji generalnej.

Sebastian Gryziecki
Tim Wellens Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Tim Wellens
Czwartego dnia rywalizacji uczestnicy wyścigu BinckBank Tour przejechali zaledwie 96 kilometrów, w tym trzy okrążenia liczące po niespełna 30 km. Zarówno start jak i meta były tym razem zlokalizowane w miejscowości Houffalize.

Od samego początku etap zapowiadany był jako ten, który podzieli kolarski peleton. Tak też się stało. Peleton bardzo szybko rozpadł się na mniejsze, kilkuosobowe grupy. Na ostatnią pętlę na czele, z nieznaczną przewagą, wjeżdżali: Tim Wellens (Lotto Soudal), Laurens De Plus (Jumbo-Visma), oraz Marc Hirschi z Team Sunweb. Do czołowej trójki na 23 kilometry przed metą dołączył jeszcze Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida). W tym momencie przewaga nad goniącą grupą wynosiła 40 sekund. W międzyczasie kolarze przejechali przez dwa lotne finisze. Pierwszy padł łupem Stana Dewulfa (Lotto Soudal), drugi wygrał Laurens De Plus (Jumbo-Visma).

Na "złotym kilometrze" - znajdującym się 20 km przed końcem - sześć sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej zdobyli Tim Wellens (pierwszy, trzeci, drugi) i Marc Hirschi (drugi, pierwszy, trzeci). Po trzy sekundy zyskali Laurens De Plus (trzeci, drugi, czwarty) i Ivan Garcia Cortina (czwarty, czwarty, pierwszy).

Trzynaście kilometrów przed metą z uciekającej czwórki odpadł Ivan Garcia Cortina. W tej chwili przewaga ucieczki wynosiła 45 sekund i coraz prawdopodobniejsze było to, że to właśnie uciekająca trójka jako pierwsza przetnie linię mety. Ostatecznie zwycięzcą etapu został Tim Wellens, drugi był Marc Hirschi, a trzeci Laurens De Plus.

Nowym liderem BinckBank Tour 2019 został Wellens, na drugie miejsce w "generalce" przesunął się Marc Hirschi, a na trzecie Laurens De Plus. W czołowej "10" utrzymał się Łukasz Wiśniowski.

Niestety najważniejszy moment etapu przespał Greg Van Avermaet z CCC Team, który przed wyścigiem zapowiadał walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.