Stanisław Aniołkowski tuż za podium mistrzostw Europy w wyścigu orlików

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy
Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy

Stanisław Aniołkowski zajął czwarte miejsce na mistrzostwach Europy Alkmaar 2019 w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego orlików.

Młodzieżowcy przejechali 138 kilometrów - 12 okrążeń po 11,5 kilometra. 1700 metrów przed końcem doścignięty przez peleton został Aleksander Konyszew. Uciekiniera najwcześniej wyprzedzili będący na czele grupy zasadniczej Polacy Filip Maciejuk oraz Damian Papierski.

Jako pierwszy minął metę Włoch Alberto Dainese. Srebrny medal zdobył Niklas Larsen, który ma już w dorobku medale mistrzostw Europy w kolarstwie torowym wśród seniorów. Minimalna była różnica między trzecim a czwartym zawodnikiem. Ostatecznie medal zdobył Estończyk Rait Aerm. Tuż za podium znalazł się Stanisław Aniołkowski. Piąty był reprezentant gospodarzy, Holender Nils Eekhoff. Czas 3:08:53 uzyskało siedmiu czołowych kolarzy. W peletonie ukończył rywalizację Maciejuk, którego sklasyfikowano na 34. pozycji. 40. finiszował Papierski (+1:31 do peletonu), 50. Mateusz Kostański, a 51. Jakub Murias (+8:04 do peletonu).

Aniołkowski rozpoczął karierę w grupie BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki. Później był zawodnikiem zespołów ActiveJet i Hurom. W 2019 roku dołączył do ekipy CCC Development Team. W tym sezonie wygrał po etapie: Karpackiego Wyścigu Kurierów, Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, a także Dookoła Mazowsza. Na Mazowszu zwyciężył również w klasyfikacji generalnej. 22-letni kolarz zajął też drugie miejsce na odcinku Tour de Hongrie.

W piątek na drugim stopniu podium mistrzostw Europy stanęła Marta Lach.

Wśród seniorek zwyciężyła Amy Pieters. Ten sam czas, co triumfatorka miały srebrna medalistka Elena Cecchini i trzecia w tych zmaganiach Lisa Klein.

W niedzielę będzie rywalizowała elita mężczyzn.

Czy Polak będzie w czołowej dziesiątce niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego?