Tour de Pologne 2020. W Zabrzu bez kraks. Przy stadionie Górnika najlepszy mistrz świata [RELACJA]

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Mads Pedersen
Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Mads Pedersen
zdjęcie autora artykułu

Znów pędzili, ale tym razem nie było fauli i dramatycznych kraks. Po pięknej walce mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen wygrał drugi etap 77. Tour de Pologne z Opola do Zabrza. Najlepszy z Polaków, Szymon Sajnok, finiszował siódmy.

To nie był łatwy mentalnie etap dla kolarzy. W środę wrócili do hotelów smutni, zamyśleni, myślami przy Fabio Jakobsenie, który na mecie w Katowicach uczestniczył w dramatycznym wypadku i lekarze przez kilka godzin walczyli o jego życie.

Ta batalia zakończyła się sukcesem. Rano ze szpitala w Sosnowcu otrzymaliśmy dobre wiadomości: operacja Jakobsena udała się, jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, ale jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Tak łatwo nie jest jednak odrzucić kolarzom myśli, że dzień wcześniej ich kolega i rywal uczestniczył w tak makabrycznym wypadku. Są jednak profesjonalistami i stanęli na starcie czwartkowego, najkrótszego etapu w tegorocznym Tour de Pologne z Opola do Zabrza.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Robert Lewandowski show. Co za sztuczka!

W żółtej koszulce lidera wystartował Kamil Małecki z CCC Team. Co prawda w klasyfikacji generalnej wyścigu Polak zajmował 3. miejsce, ale poprzedzający go rywale: pierwszy Jakobsen i drugi Marc Sarreau nie stanęli na starcie w Opolu. Oboje przebywają w szpitalu, bo w środowej kraksie oprócz Jakobsena uczestniczyło jeszcze kilku innych kolarzy, w tym wspomniany Sarreau.

Na trasie, liczącej 151,5 km, nie zabrakło ucieczki. Tym razem przed szaleńczo goniącym peletonem uciekała dwójka kolarzy: Julius Van Den Berg i Maciej Paterski z reprezentacji Polski. Na początku główna grupa pozwala śmiałkom na wiele. Uciekinierzy mieli nawet 6 minut przewagi. Peleton jednak nie odpuścił. Na jego czoło wyszedł Maciej Bodnar, prędkość głównej grupy wzrosła i przewaga ucieczki topniała bardzo szybko.

Na kilkanaście kilometrów przed wjazdem na rundy w Zabrzu (trzy po 6 km każda) peleton jechał około 53 km/h, a czołowa dwójka "tylko" 40 km/h. Nie było zatem złudzeń - peleton tak jak dzień wcześniej w Katowicach dopadnie ucieczkę i o zwycięstwo powalczą sprinterzy. Pozostawało mieć nadzieję, że tym razem bez faulów i poważnych upadków na finiszowej kresce.

Na rundach w Zabrzu nie brakowało kibiców. Na mecie, zgodnie z wytycznymi UCI, nie było zorganizowanego dopingu i fani stali w odległości dwóch metrów od barierek. W dalszej części trasy po ulicach Zabrza można było zobaczyć więcej kibiców, którzy najczęściej w maseczkach dopingowali kolarzy.

Na pierwszą rundę po Zabrzu ucieczka wjechała z przewagą nad peletonem już tylko 19 sekund. 3 kilometry później obaj byli już w peletonie, a poszczególne grupy zaczynały tworzyć swoje "pociągi" przed finiszem. Ostatnie 950 metrów do mety to prosta. Finiszową kreskę zaplanowano obok jednej z trybun nowoczesnego stadionu Górnika Zabrze.

Do mety znów zbliżali się z imponującą prędkością. W nogach mieli prawie 3,5 godziny ścigania, ale na finisz najlepsi sprinterzy zachowali bardzo dużo sił. Kapitalną walkę o zwycięstwo stoczyli Mads Pedersen i Pascal Ackermann. Minimalnie lepszy okazał się aktualny mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego Pedersen, który triumfował w Zabrzu.

Pedersen został nowym liderem wyścigu. Kamil Małek zajmuje 3. miejsce i traci do Duńczyka 4 sekundy. Z kolei Szymon Sajnok, który finiszował w czwartek siódmy, zajmuje 8. lokatę.

Czytaj także: Mads Pedersen dedykował wygraną Fabio Jakobsenowi

Wyniki 2. etapu Tour de Pologne 2020:

MiejsceZawodnikKrajGrupaCzas/strata
1.Mads PedersenDaniaTrek Segafredo3:26.02
2.Pascal AckermannNiemcyBora-Hansgrohe+0.00
3.Davide BalleriniWłochyDeceuninck-Quick Step+0.00
7.Szymon SajnokPolskaCCC+0.00
35.Rafał MajkaPolskaBora-Hansgrohe+0.00
38.Kamil MałeckiPolskaCCC+0.00

Klasyfikacja generalna po 2. etapie Tour de Pologne 2020:

MiejsceZawodnikKrajGrupaCzas/strata
1.Mads PedersenDaniaTrek Segafredo7:57.42
2.Pascal AckermannNiemcyBora-Hansgrohe+0.04
3.Kamil MałeckiPolskaCCC+0.04
4.Szymon SajnokPolskaCCC+0.10
27.Rafał MajkaPolskaBora-Hansgrohe+0.10

Szymon Łożyński, korespondencja z Zabrza

Źródło artykułu: