Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Tour de France. Michał Kwiatkowski wygrał 18. etap! Wielki sukces Polaka!

Wielki sukces Michała Kwiatkowskiego! Polski kolarz wygrał 18. etap Tour de France. Na finisz wpadł razem ze swoim kolegą z grupy Ineos, Richardem Carapazem!

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Michał Kwiatkowski (z prawej) PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski (z prawej)
18. etap prowadził z Meribel do La Roche-sur-Foron. Kolarze rywalizowali w Alpach i mieli do pokonania 175 kilometrów, w tym kilka wyczerpujących podjazdów i dwie górskie premie pierwszej kategorii. Jednym z bohaterów etapu był Michał Kwiatkowski, który zabrał się w ucieczkę i skutecznie walczył o etapowy triumf.

Kwiatkowski uciekał wraz z ponad trzydziestoma innymi kolarzami, ale tempo wytrzymał tylko on i jego kolega z grupy Ineos Richard Carapaz. Obaj ze sobą współpracowali, a gdy na 10 kilometrów przed metą pokonali ostatni podjazd, mieli 3,5 minuty przewagi nad grupą pościgową. Ta odrabiała dystans, ale przewaga uciekinierów była zbyt duża.

Na finisz wpadł razem z Carapazem. Obaj w uścisku nie walczyli o wygraną. Pierwszy linię mety minął Kwiatkowski i momentalnie podziękował Ekwadorczykowi. Ten wykazał wielką klasę. Choć też miał apetyt na etapowy triumf, to jednak oddał go byłemu mistrzowi świata.

- Nie zapomnę mu tego nigdy - mówił na mecie polski kolarz o postawie Carapaza. To szósty raz, gdy polski kolarz jako pierwszy minął linię mety i jednocześnie największy sukces w karierze Kwiatkowskiego w Tour de France.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: 3,5-latka największą fanką Rafała Majki

Kwiatkowski w tegorocznym Tour de France był pomocnikiem lidera Egana Bernala. Ten jednak wycofał się z wyścigu i wtedy zmieniła się strategia zespołu Ineos. Kwiatkowski robił wszystko, by pomóc Kolumbijczykowi w walce o triumf. Przez kibiców był krytykowany za słabsze wyniki, ale ze swoich zadań wywiązywał się wzorowo.

Podium 18. etapu uzupełnił Wout Van Aert, który na linię mety wjechał minutę i 51 sekund po Kwiatkowskim. Liderem Tour de France nadal jest Słoweniec Primoz Roglic, który ma 57 sekund przewagi nad rodakiem Tadejem Pogacarem.

Czytaj także:
Tour de France: pomysłowość kibiców nie ma granic. To zdjęcie podbija internet
Kolarstwo. Tomasz Marczyński wycofany z wyścigu. Polak z objawami wirusowymi

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (22)
Zobacz więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×