Pierwsze od 1987 roku zwycięstwo niemieckich kombinatorów w "drużynówce" na MŚ

Niemcy wygrali konkurs drużynowy w kombinacji norweskiej na mistrzostwach świata w Falun. Srebrne medale wywalczyli Norwegowie.

Piotr Ziemka

Tino Edelmann, Eric Frenzel, Fabian Riessle i Johannes Rydzek prowadzili już po skokach narciarskich na obiekcie normalnym, gdzie zdobyłi 448,3 punktu. Druga do biegu wystartowała Japonia (445,5), a trzecia - Francja (438,1). Ponad sto metrów skoczył jedynie Norweg Haavard Klemetsen, który wylądował na 101. metrze.

Niemcy poprzednio wygrali "drużynówkę" na światowym czempionacie seniorów w 1987 roku, a więc jeszcze przed zjednoczeniem tego państwa. W XXI wieku kombinatorzy z Niemiec wywalczyli sześć medali w zmaganiach zespołowych - wszystkie srebrne. W 2013 roku zabrakło ich na podium. W Falun pokonali wreszcie wszystkich rywali. Pierwszy do mety sztafety 4x5 kilometrów dobiegł Rydzek, który wygrał również konkurs indywidualny.

Norwegowie na podium konkursu drużynowego stanęli siódmy raz z rzędu. Świetną serię rozpoczęli od zwycięstwa w 2005 roku i później regularnie zdobywali medale. Zawsze w tym składzie znajdował się Magnus Moan. W porównaniu do piątkowego konkursu indywidualnego w składzie nastąpiła jedna zmiana - Jana Schmida zmienił Mikko Kokslien. Obu tych zawodników nie było w podstawowej czwórce, gdy Norwegowie triumfowali podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Wtedy w konkursie uczestniczył Magnus Krog.

Trzecie miejsce zajęli obrońcy mistrzowskiego tytułu: Francois Braud, Maxime Laheurte, Sebastien Lacroix oraz Jason Lamy Chappuis.