Akito Watabe zwyciężył w Schonach. Czterech Polaków w piątej dziesiątce

Akito Watabe wygrał konkurs Pucharu Świata 2017/2018 w kombinacji norweskiej w Schonach. W piątej dziesiątce sklasyfikowano czterech Polaków.

Piotr Ziemka
Akito Watabe Getty Images / Laurent Salino / Na zdjęciu: Akito Watabe
W piątek do sobotniego konkursu zakwalifikowało się czterech Polaków. Piętnasty był Szczepan Kupczak, 22. Wojciech Marusarz, a 46. Paweł Słowiok. 50. wynik, ostatni dający awans, miał Adam Cieślar. Sklasyfikowano 59 kombinatorów. W wielokrotnie przerywanej z powodu silnego wiatru sobotniej serii skoków wszyscy Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani w piątej dziesiątce. 44. lokatę zajął Kupczak, 46. Marusarz, 47. zaś Słowiok. Cieślar ponownie uplasował się na pięćdziesiątej pozycji.

Najlepiej w pierwszej części zmagań spisał się Jarl Magnus Riiber. Norweg, który triumfował też w piątkowych kwalifikacjach, uzyskał 103,5 metra i zdobył 120,7 punktu. Jako drugi na trasę ze stratą siedmiu sekund do lidera Riibera ruszył Go Yamamoto. Japończyk wylądował na 101. metrze i zgromadził 118,9 pkt.

Yamamoto szybko doścignął na trasie dwukrotnego mistrza świata juniorów z 2015 roku. Po pokonaniu pierwszego, liczącego 2500 metrów okrążenia 35 sekund straty do prowadzącego duetu miała grupa pościgowa, którą prowadził biegnący z jedenastym numerem Akito Watabe. Z kolei po pięciu kilometrach Japończyk tracił już tylko 11 sekund. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata objął prowadzenie na szóstym kilometrze. Tuż za reprezentantem Kraju Kwitnącej Wiśni biegli Bernhard Gruber oraz Mario Seidl. Riiber utrzymał tempo Watabego i Austriaków, z czołówki odpadł za to Yamamoto.

W 23. minucie rywalizacji urodzony w 1988 roku Japończyk odskoczył Gruberowi oraz Riiberowi i zachował przodownictwo do końca. Jako drugi minął metę Riiber. Gruber uplasował się na trzeciej pozycji.

Zwycięzca trzech poprzednich konkursów Fabian Riessle zajął siódmą lokatę. Słowiok był 43., Kupczak 45., Marusarz 46., a Cieślar 49.