Najwyższe w sezonie miejsce Szczepana Kupczaka. Dublet Norwegów w Trondheim

Jarl Magnus Riiber wygrał konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Trondheim. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy - Magnus Krog. 24. był Szczepan Kupczak.

Piotr Ziemka
Szczepan Kupczak Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Szczepan Kupczak
Do rywalizacji w Trondheim zgłoszono czterdziestu zawodników, w tym jednego Polaka - Szczepana Kupczaka. Na liście startowej zabrakło Adama Cieślara oraz Pawła Słowioka. W Norwegii nie pojawił się również drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zwycięzca Nordic Combined Triple - Mario Seidl.

W serii skoków Kupczak wystąpił z ósmym numerem. Wylądował na 130. metrze i z dorobkiem 102,6 punktu objął prowadzenie. Na czele zmienił go jedenasty uczestnik konkursu - Ernest Jahin. Rosjanin uzyskał 136,5 metra i 112,6 punktu. Lepiej od Jahina spisał się jedynie Wilhelm Denifl. 38-letni Austriak miał 135,5 m i 114,8 pkt.

Kupczak ruszył na trasę 10-kilometrowego biegu jako szósty, 49 sekund po Deniflu. Urodzony w 1980 roku zawodnik po czterech kilometrach miał 15 sekund przewagi nad Jarlem Magnusem Riiberem oraz Magnusem Krogiem. Trzy minuty później norweski duet doścignął lidera.

Jako pierwszy minął metę Riiber. Na drugim stopniu podium stanął Krog. Denifl ukończył zmagania jako trzeci.

Po sześciu kilometrach biegu Kupczak zajmował trzynastą lokatę. Z kolei po ośmiu km plasował się na piętnastej pozycji. 800 metrów przed końcem biegł jako 22. Ostatecznie mistrz Polski został sklasyfikowany na 24. miejscu. To dla niego najlepszy wynik w sezonie. Po raz piąty znalazł się w czołowej trzydziestce indywidualnego konkursu Pucharu Świata 2018/2019. Po dwa razy był 27. oraz 28.