MŚ Seefeld 2019: Norwegowie wygrali konkurs drużynowy, ósme miejsce Polaków

Norwegowie wygrali drużynowy konkurs kombinacji norweskiej podczas mistrzostw świata 2019 w Seefeld. Na ósmej pozycji sklasyfikowano Polaków.

Piotr Ziemka
Joergen Graabak PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA / Na zdjęciu: Joergen Graabak
Złote medale zdobyli: Espen Bjoernstad, Jan Schmid, Joergen Graabak oraz Jarl Magnus Riiber. Na drugim stopniu podium stanęli Johannes Rydzek, Eric Frenzel, Fabian Riessle i Vinzenz Geiger. Z kolei trzecie miejsce zajęli: Bernhard Gruber, Mario Seidl, Franz-Josef Rehrl i Lukas Klapfer.

Jako pierwszy na trasę biegu 4x5 kilometrów ruszył Gruber. Sekundę po reprezentancie gospodarzy wystartował Japończyk Go Yamamoto. Siedemnaście sekund później niż Austriak rozpoczął rywalizację Espen Bjoernstad, a 41 - Rydzek.

Gruber najszybciej dobiegł do strefy zmian. 36-latek powiększył przewagę Austrii nad Norwegią do 27 sekund, nad Japończykami - 35, a nad Niemcami - 59. Polacy po serii skoków narciarskich zajmowali szóstą lokatę, którą utrzymał Adam Cieślar.

Prowadzenie Austriaków zachował Seidl. Po połowie biegu tylko 11.5 sekundy straty do liderów mieli Niemcy (Frenzel), a 13.8 - Norwegowie (Schmid). Paweł Twardosz spadł na siódmą pozycję.

Na jedenastym kilometrze Franz-Josef Rehrl został doścignięty przez Riesslego i Graabaka. Szczepan Kupczak dobiegł do strefy zmian jako siódmy.

Na ostatnich pięciu kilometrach biegli: Riiber, Geiger, a także Klapfer. Pierwszy minął metę lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norwegowie poprzednio wygrali drużynowy konkurs kombinatorów podczas mistrzostw świata seniorów w narciarstwie klasycznym w 2005 roku.

Druga pozycja dla Niemców. Frenzel po raz piętnasty zdobył medal MŚ w narciarstwie klasycznym seniorów. Austriacy zostali sklasyfikowani na trzecim miejscu.

W polskiej reprezentacji jako czwarty biegł Paweł Słowiok. Biało-Czerwoni zakończyli zmagania na ósmej pozycji. 25 listopada 2018 roku w Kuusamo Polacy zajęli najwyższe w historii, szóste miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata. Wtedy po rundzie skoków narciarskich zajmowali trzecią lokatę.

Dwa poprzednie drużynowe konkursy na mistrzostwach świata seniorów w kombinacji norweskiej - w 2015 oraz 2017 roku - wygrali Niemcy.