Spójnia mocno ułatwiła zadanie Treflowi. Aż 15 spudłowanych rzutów wolnych stargardzian

Trefl Sopot w pierwszej połowie meczu ze Spójnią miał spore problemy, ale poradził sobie z nimi po przerwie i tym samym odniósł kolejne zwycięstwo w EBL (91:79). Tymi, którzy znów poprowadzili Trefla do wygranej, byli Garrett Nevel i Glynn Watson.

Dawid Siemieniecki
Żan Tabak i zawodnicy: Wells i Gordon Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Żan Tabak i zawodnicy: Wells i Gordon
Nie tak miał wyglądać debiut w barwach Spójni Courtneya Fortsona. Nowy rozgrywający stargardzian w Sopocie dopiero w końcówce zdobył trzy punkty, poza tym miał trzy straty, ale też pięć asyst, jednak przede wszystkim nie był w stanie poprowadzić swojej drużyny do wygranej. Trefl po przerwie zdominował wydarzenia w hali 100-lecia. Spójnia jednak mocno mu to zadanie ułatwiła, pudłując - w meczu przegranym dwunastoma punktami - aż 15 rzutów wolnych!

W pierwszej połowie kibice zgromadzeni na trybunach w Sopocie mieli okazję obserwować bardzo dobry i wyrównany mecz. W pierwszej kwarcie Trefl grał przede wszystkim zespołowo, podczas gdy goście wykorzystywali dobrą dyspozycję Karola Gruszeckiego i Isiaha Browna. Zupełnie inaczej wyglądało to w trakcie drugich dziesięciu minut.

Wtedy prym w ekipie Sebastiana Machowskiego zaczęli wieść Jordan Mathews i Paweł Kikowski. Ozdobą były też pojedynki podkoszowych - Wesleya Gordona wśród gospodarzy i Shawna Jonesa jeśli chodzi o gości. Podopieczni Żana Tabaka mieli natomiast duży problem z rzutami trzypunktowymi. Do przerwy trafili tylko jedną z dziesięciu prób, którą na punkty zamienił Rolands Freimanis. Mimo tego gospodarze przegrywali po 20 minutach tylko 40:43.

Po zmianie stron sopocianie bardzo szybko złapali dobry rytm gry. Wsad po linii końcowej Michała Kolendy, dwie udane akcje Gordona, który doskonale zbierał piłki na atakowanej tablicy (9 w całym meczu!) i o czas musiał prosić trener Spójni. Nic on jednak nie dał. Stargardzianie totalnie zatracili bowiem swoją skuteczność, i to nawet pudłując rzuty wolne, a gospodarze raz po raz trafiali za trzy.

Najpierw dobrze przymierzył Jarosław Zyskowski, później Garrett Nevels oraz Glynn Watson i zrobiło się już 60:48. Wtedy Machowski po raz kolejny poprosił o czas na żądanie. I ten ponownie nie przyniósł większych rezultatów. Trzecią kwartę Trefl wygrał bowiem aż 25:7 i po trzydziestu minutach spotkania sopocianie mieli aż 15 "oczek" przewagi.

To w czwartej kwarcie wzrosło nawet do dwudziestu punktów - na niecałe pięć minut przed końcem po celnych rzutach wolnych Gordona. Wtedy jasnym stało się, że Treflowi tylko prawdziwa katastrofa mogłaby zabrać zwycięstwo w tym starciu, ale nic takiego nie miało miejsca, choć Spójnia zerwała się jeszcze do ostatniego ataku.

Dwa wolne wykorzystał Mathews, za trzy trafił Kikowski, kontrę wykończył Gruszecki i Żan Tabak, nie chcąc ryzykować, poprosił o czas. Drobną niemoc gospodarzy przełamał Nevels - najpierw akcją 2+1, a chwilę później kolejnym wejściem pod kosz i tym samym praktycznie zamknął to spotkanie, w którym Trefl po zmianie stron udowodnił, że w tym sezonie należy do ścisłej czołówki Energa Basket Ligi.

Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard 91:79 (26:24, 14:19, 25:7, 26:29)

Trefl: Wesley Gordon 18 (14 zb.), Garrett Nevells 17, Glynn Watson 14, Cameron Wells 13, Jarosław Zyskowski 13, Rolands Freimanis 7, Michał Kolenda 7, Andrzej Pluta 2, Błażej Kulikowski 0.

Spójnia: Jordan Mathews 18, Paweł Kikowski 14, Karol Gruszecki 13, Shawn Jones 12, Isiah Brown 11, Brody Clarke 5, Courtney Fortson 3, Adam Brenk 2, Dominik Grudziński 1, Tomasz Śnieg 0.