Sentymentalne powroty i kapitalny mecz w Zielonej Górze!

To był mecz określany mianem hitu i w pełni na ten tytuł zasłużył. Enea Zastal BC i Trefl stoczyli zażarty bój z wieloma smaczkami w tle.

Patryk Pankowiak
mecz Trefl Sopot - BM Stal Ostrów Wlkp PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: mecz Trefl Sopot - BM Stal Ostrów Wlkp.
Trener Żan Tabak, który prowadząc Enea Zastal BC zdobył dwa medale Energa Basket Ligi (złoty i srebrny), Puchar i Superpuchar Polski, wrócił w środę do Zielonej Góry. Wrócił, jako trener Trefla Sopot. Przed kibicami w hali CRS zaprezentowali się też byli kibice zielonogórskiego klubu: Rolands Freimanis, Jarosław Zyskowski oraz Ivica Radić.

To był hit, to był mecz z wieloma smaczkami w tle. Wygrał go Trefl, przedłużając swoją serię zwycięstw do sześciu. Sopocianie legitymują się w tym momencie kapitalnym bilansem 8-1, są obok WKS Śląska i BM Stali na szczycie PLK.

Wynik końcowy 99:83 może być mylący. Jeszcze na początku czwartej odsłony Enea Zastal BC prowadził u siebie 79:75. Wtedy coś w drużynie z Zielonej Góry się zacięło. Goście zanotowali serię 13-0, wyszli na prowadzenie 88:79, a decydujący cios na cztery minuty przed końcem zadał Freimanis, trafiając za trzy (91:81).

Drużyna, której trenerem jest Oliver Vidin, przyjaciel Żana Tabaka, na początku czwartej odsłony bardzo szybko popełniła pięć przewinień, co znacząco utrudniło jej grę w obronie. Zastal mimo wszystko robił, co mógł. I przez większość spotkania rywalizował z Treflem jak równy, z równym, momentami nawet przeważając.

Finisz należał do sopocian. Czwarta kwarta zakończyła się wynikiem aż 29:10 dla Trefla. Gospodarze nie zdołali wtedy odpowiedzieć.

Wielki występ zaliczył w środę obwodowy Przemysław Żołnierewicz. Polak zdobył 29 punktów (9/14 z gry, 5/6 za trzy), miał też pięć zbiórek i cztery asysty. Był nie do zatrzymania. Alen Hadzibegovic skompletował double-double (13 punktów, 11 zbiórek). To wszystko jednak nie wystarczyło - Zastal poniósł czwartą porażkę w sezonie.

Trefl przerwał serię pięciu zwycięstw zespołu z Zielonej Góry. Trefl trafił przede wszystkim aż 17 na 31 oddanych rzutów za trzy! Popełnił też stosunkowo niewiele, bo 11 strat. Freimanis rzucił byłemu pracodawcy 23 "oczka", zebrał też siedem piłek, a po 13 punktów rzucili Cameron Wells oraz Glynn Watson. Watson i Andrzej Pluta zanotowali po osiem asyst.