Olbrzymie emocje w SISU Arenie. Stracona szansa i wielki powrót

Jedna świetna kwarta i wystarczy. MKS Dąbrowa Górnicza mocno męczył się w Bydgoszczy z Enea Abramczyk Astorią, ale w ostatniej kwarcie odwrócił losy spotkania i wygrał 80:78 dzięki doskonałemu w tej części Josephowi Chealeyowi.

Dawid Siemieniecki
Joe Chealey WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Joe Chealey
W początkowych fragmentach spotkania gospodarze mieli olbrzymie problemy z zastopowaniem Martina Krampelja. Słoweniec raz po raz karcił Astorię i bardzo szybko uzbierał 10 "oczek". Miejscowym za to grało się trudno, gdyż pod koszem zaporą do przejścia był dla nich Ousmane Drame, który zmuszał rywali do wielu błędów. Mimo tego po pierwszej części gry było blisko remisu (22:20 dla gości), bo aktywny w ataku był Myke Henry.

W drugiej kwarcie nie brakowało twardej gry. MKS szybko dotarł do limitu przewinień, ale bydgoszczanie nie byli w stanie wykorzystać tego faktu. Spotkanie było jednak bardzo wyrównane i żadna z drużyn przed przerwą nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi. Szansę na odskoczenie mieli gospodarze, ale za każdym razem podopieczni Jacka Winnickiego odpowiadali, efektem czego po dwudziestu minutach tablica pokazywała wynik 43:40.

Po zmianie stron trwała zacięta walka. W dalszym ciągu nie do zatrzymania dla graczy Marka Popiołka był Krampelj, który już w 24. minucie miał na swoim koncie dwadzieścia jeden punktów i można było odnieść wrażenie, że niemal w pojedynkę ciągnie atak MKS-u. Astoria miała więcej rozwiązań w ataku, ale cały czas nie potrafiła odskoczyć. Pod koniec, dzięki trójce Henry'ego, było już jednak 59:52, ale po trzydziestu minutach gospodarze prowadzili pięcioma punktami, bo równo z syreną z półdystansu trafił jeszcze Wiktor Rajewicz.

W czwartą kwartę goście weszli jednak piorunująco. W ataku w końcu swoje klepki odnalazł Trevon Bluiett, chwilę później dołączył do niego Joseph Chealey, po którego punktach dąbrowianie wyszli na prowadzenie 62:61. Od tego momentu zawodnicy Jacka Winnickiego nabrali wiatru w żagle i do końca to oni dyktowali warunki na parkiecie. Na dwie minuty i 42 sekundy przed końcem doskonałą akcję przeprowadził Chealey i było już 71:63 dla przyjezdnych.

Astoria totalnie stanęła w miejscu jeśli chodzi o atak i kompletnie nie potrafiła odpowiedzieć na to, co w ofensywie robili wyraźnie nakręceni dąbrowianie. Ten fragment okazał się kluczowy, bo odpowiedzi bydgoszczan już nie było, choć być mogła. Za trzy na remis rzucał Henry, ale jego próba okazała się niecelna, a w odpowiedzi dwa punkty z linii rzutów wolnych zdobył Chealey i tym samym 2 punkty pojechały do Dąbrowy Górniczej.

Warto też dodać, że w ostatnich fragmentach na parkiecie nie było świetnego tego dnia Krampelja, a jego drużyna i tak potrafiła odwrócić to spotkanie na swoją korzyść, bo w końcówce liderem MKS-u okazał się Chealey, niemylący się w decydujących fragmentach.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 78:80 (20:22, 23:18, 16:14, 19:26)

Astoria: Myke Henry 24 (11 zb.), Paulius Petrilevicius 15 (10 zb.), Benjamin Simons 11, Mike Smith 10, Nathan Cayo 7, Igor Wadowski 5, Aleksander Lewandowski 4, Daniel Szymkiewicz 2, Piotr Wińkowski 0.

MKS: Joseph Chealey 23, Martin Krampelj 21, Trevon Bluiett 14, Ousmane Drame 6, Maciej Kucharek 6, Wiktor Rajewicz 6, Jarosław Mokros 4, Marcin Piechowicz 0, Kacper Radwański 0.