Żak rozbił SKS. Niesamowity mecz na dole tabeli

Michał Lis trafił "trójkę" w ostatniej akcji, a AZS AGH Kraków wygrał po dogrywce z BS Polonią Bytom 79:76. Zdecydowanie mniej emocji było w pozostałych sobotnich meczach 22. kolejki Suzuki I ligi. Wysokich porażek doznały dwie ekipy z Kociewia.

Patryk Neumann
Zawodnicy AZS AGH Kraków WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Zawodnicy AZS AGH Kraków
BS Polonia Bytom w trzeciej kwarcie prowadziła 51:41, ale AZS AGH odpowiedział serią 13 punktów. Później bliżej sukcesu byli gospodarze, ale po pełnej błędów końcówce czwartej kwarty do rozstrzygnięcia potrzebowali dogrywki. W niej dwie "trójki" trafił Szymon Szmit (12 punktów, 10 zbiórek), ale goście odrobili pięć "oczek". Zanosiło się na remis nawet po 45 minutach, ale niesamowitą "trójkę" w ostatniej akcji trafił Michał Lis.

W całym meczu zdobył 17 punktów. Miał też sześć zbiórek, po cztery asysty i przechwyty, ale trafił tylko 6/20 prób z gry w tym 2/9 za trzy. Tymon Szymański uzyskał 18 punktów, dziewięć zbiórek i aż cztery bloki. Po drugiej stronie nieskuteczny Alphonso Willis (5/22 z gry) skompletował double-double (16 punktów, 15 zbiórek). Damian Szczepanik dołożył 15 "oczek" i 12 zbiórek.

Żak Koszalin wygrał z SKS-em Starogard Gdański 84:59. Od początku dominowali gospodarze, którzy mieli nawet 36 punktów zaliczki pomimo 3/15 celnych prób z dystansu. Żak popełnił więcej strat (14:11), ale miał potężną przewagę w zbiórkach (49:24). Mateusz Itrich uzyskał 17 punktów i 11 zbiórek, a Arnold Sanders do 19 "oczek" dołożył dziewięć zbiórek. Dla SKS-u 17 punktów rzucił Filip Małgorzaciak.

Tychy to nie jest łatwy teren dla drużyn z Kociewia. SKS Starogard Gdański przegrał tam 55:101. Wysokiej porażki doznała również Decka Pelplin (48:81). GKS wygrał wszystkie kwarty i tylko pierwsza była wyrównana (17:15). Goście wykorzystali 3/23 prób z dystansu i 11/25 rzutów wolnych. Do tego popełnili 17 strat przy 10 przeciwnika. To nie był mecz dla strzelców. Najwięcej punktów (13) zdobył Piotr Wieloch, który rozdał też siedem asyst.

Weegree AZS Politechnika i Sensation Kotwica mają po 13 zwycięstw i identyczny bilans bezpośrednich spotkań. Drużyna z Opola pokazała, jak mocna jest u siebie (10-1) ogrywając ekipę, która do tej pory radziła sobie najlepiej w Suzuki I lidze na parkietach rywali. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 14:8, ale kolejny fragment pierwszej kwarty przegrali 1:15.

W drugiej odsłonie tracili do rywala dziewięć punktów jednak odrobili to z dużym zapasem. Adam Kaczmarzyk trafił pięć "trójek". Do 26 punktów dołożył siedem zbiórek. Jakub Kobel miał 17 "oczek" i siedem asyst, a Hubert Pabian 14 punktów i siedem zbiórek. Dla Sensation Kotwicy 23 punkty zdobył Piotr Śmigielski, a James Washington trafił 3/12 prób z gry.

Pewnie w Zgorzelcu poradziło sobie Miasto Szkła Krosno, które wygrało z PGE Turowem 86:62. Goście mieli nawet 30 "oczek" przewagi. Maksymilian Zagórski zdobył dla nich 19 punktów, a double-double (18 punktów, 13 zbiórek) skompletował Klavs Dubults.

Wyniki sobotnich spotkań 22. kolejki Suzuki I ligi:

GKS Tychy - Decka Pelplin 81:48 (17:15, 23:13, 20:8, 21:12)

GKS: Wieloch 13, Koperski 11, Stankowski 11, Kamiński 10, Kędel 9, Nowakowski 9, Krajewski 7, Chodukiewicz 4, Mąkowski 3, Trubacz 2, Ziaja 2, Jakacki 0.

Decka: Kopycki 8, Janik 6, Kulis 6, Wińkowski 6, Ciesielski 5, Dzierżak 5, Tyszka 4, Wyszkowski 4, Davis 2, Obarek 2, Sączewski 0, Żebrok 0.

PGE Turów Zgorzelec - Miasto Szkła Krosno 62:86 (20:30, 8:11, 16:27, 18:18)

PGE Turów: Krefft 13, Pawlak 10, Jakóbczyk 9, Pruefer 9, Adamczyk 8, Wąsowicz 6, Bochno 3, Jędrzejewski 2, Samolak 2, Estkowski 0, Styczeń 0.

Miasto Szkła: Zagórski 19, Dubults 18, Oczkowicz 10, Jankowski 9, Łałak 9, Harris 8, Śpica 8, Dawdo 5, Gomułka 0, Traczyk 0, Walciszewski 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Sensation Kotwica Kołobrzeg 85:69 (15:23, 24:18, 22:12, 24:16)

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 26, Kobel 17, Pabian 14, Mielczarek 9, Kroczak 8, Białachowski 6, Kapuściński 2, Skiba 2, Kowalczyk 1, Jodłowski 0, Ratajczak 0.

Sensation Kotwica: Śmigielski 23, Washington 13, Kurpisz 10, Pieloch 6, Długosz 5, Pułkotycki 5, Dzierżak 4, Walkowiak 3, Klawa 0, Klocek 0.

AZS AGH Kraków - BS Polonia Bytom 79:76 (18:22, 16:19, 24:12, 10:15, d. 11:8)

AZS AGH: Szymański 18, Lis 17, Sobiech 15, Szmit 12, Wydra 7, Leszczyński 5, Abdelaal 2, Dyrda 2, Zmarlak 1.

Polonia: Willis 16, Szczepanik 15, Dąbek 12, Wieczorek 8, Krakowiak 7, Bogdanowicz 6, Chorab 4, Chrabota 4, Jagoda 4, Piechowicz 0.

MKKS Żak Koszalin - SKS Starogard Gdański 84:59 (28:14, 18:10, 22:13, 16:22)

Żak: Sanders 19, Itrich 17, Marcinkowski 12, Kaszowski 11, Dłoniak 10, Pisarczyk 7, Karpik 4, Rompa 2, Szewczyk 2, Janus 0, Kołodziej 0.

SKS: Małgorzaciak 17, Lis 14, Venzant 9, Życzkowski 7, Czerlonko 4, Cebula 3, Reszka 3, Janiak 2, Burczyk 0, Motylewski 0.