Kryzys mistrza? Czwarta porażka w piątym meczu. Andrzej Mazurczak "zatańczył" z triple-double

Rewelacyjny mecz w Orbicie w wykonaniu Kinga! Szczecinianie ograli Śląsk Wrocław 78:66, w pełni kontrolując spotkanie w 4. kwarcie. Bliski triple-double był Andrzej Mazurczak. Rozgrywający Kinga miał 14 punktów, 9 asyst, 9 zbiórek i 4 przechwyty!

Dawid Siemieniecki
WKS Śląsk Wrocław - King Szczecin PAP / Maciej Kulczyński / WKS Śląsk Wrocław - King Szczecin
Bez swojej gwiazdy Jeremiaha Martina WKS Śląsk nie był w stanie pokonać w hali Orbita bardzo solidnego w tym sezonie Kinga Szczecin. Goście wygrali we Wrocławiu 78:66, momentami grając koncertową koszykówkę! Świetnie zaprezentował się Andrzej Mazurczak, który zanotował doskonałą linijkę statystyczną. Rozgrywający zapisał przy swoim nazwisku 14 punktów, 9 asyst, 9 zbiórek, 4 przechwyty i jeden blok. Na jego tle blado wypadł Łukasz Kolenda, który zdobył 10 punktów, ale przy słabej skuteczności (3/10 z gry) i miał tylko jedną asystę przy 5 stratach...

W pierwszej połowie kwarty otwarcia zarysowała się wyraźna przewaga gospodarzy. Zespół Andreja Urlepa zaczął od mocnego uderzenia i prowadzenia 18:11. Warto dodać, że aż jedenaście z nich zdobył świetny w tej części Aleksander Dziewa. Efekt tego był taki, że trener Arkadiusz Miłoszewski już po pięciu minutach poprosił o pierwszą przerwę na żądanie. Ta podziałała, bo jego podopieczni wzięli się do pracy i sukcesywnie odrabiali straty.

W drugiej kwarcie gospodarze znów opanowali boiskowe wydarzenia i sukcesywnie odskakiwali szczecinianom, którzy raz po raz pudłowali z dystansu (1/14 w pierwszej połowie). WKS Śląsk wyglądał jednak w tym elemencie tylko delikatnie lepiej (3/11 do przerwy). Wobec słabej skuteczności z dystansu, King pod koniec drugiej kwarty szukał innych rozwiązań i to okazało się słuszne.

Na granie do kosza decydowali się Zac Cuthbertson, Filip Matczak i Kacper Borowski, po którego akcji 2+1 był remis po 38. Ostatecznie to jednak gospodarze prowadzili po dwudziestu minutach, ale tylko 40:38. Po zmianie stron do ataku ruszyli goście. Na "dzień dobry" zza łuku trafił Andrzej Mazurczak, który później doskonale obsłużył pod koszem Phila Fayne'a i w kontrataku - podaniem bez patrzenia - Cuthbertsona, dzięki czemu King prowadził 45:40.

Pierwsze punkty w trzeciej kwarcie wrocławianie zdobyli dopiero po ponad czterech minutach, gdy ciężar gry ponownie wziął na siebie Dziewa. Ta część była jednak bardzo zła w wykonaniu zawodników Andreja Urlepa. Podopieczni słoweńskiego szkoleniowca zdobyli w tej części tylko 12 punktów, totalnie nie mogąc złapać właściwego rytmu w ataku. To z kolei nie było problemem Kinga, który przed ostatnią ćwiartką prowadził 59:52.

Wrocławianie nieźle zaczęli tę część, ale nie trwało to długo. Po 35 minutach spotkania było już bowiem 68:56 dla gości. Śląsk - kolokwialnie mówiąc - bił głową w mur, a spokojnie i przede wszystkim bardzo dokładnie grający szczecinianie punktowali miejscowych raz po raz. I taki stan utrzymał się do samego końca. Przysłowiowym gwoździem dla miejscowych był wsad z młynkiem wykonany przez Fayne'a, po którym King prowadził już 76:60!

Ostatecznie goście triumfowali we Wrocławiu 78:66, bo na sam koniec, przy rozstrzygniętym już wyniku, dwie trójki trafił jeszcze Jakub Nizioł. Był to jednak bardzo słaby mecz Śląska, który w ostatnich tygodniach wygląda bardzo słabo w Energa Basket Lidze. Była to już czwarta porażka wrocławian w ostatnich pięciu meczach, za to King jest na przeciwnym biegunie.

Gracze trenera Miłoszewskiego w ostatnich tygodniach ulegli tylko w Ostrowie Wielkopolskim po dogrywce miejscowej Stali, a tak kroczą od wygranej do wygranej, wliczając w to również rozgrywki ENBL, gdzie są jedyną niepokonaną drużyną w stawce 15 ekip.

WKS Śląsk Wrocław - King Szczecin 66:78 (27:18, 13:20, 12:21, 14:19)

WKS Śląsk: Aleksander Dziewa 21, Jakub Nizioł 13, Łukasz Kolenda 10, Daniel Gołębiowski 8, Justin Bibbs 5, Artsiom Parakhouski 5, Serhii Pavlov 4, Conor Morgan 0, Aleksander Wiśniewski 0.

King: Filip Matczak 19, Andrzej Mazurczak 14, Zac Cuthbertson 12, Phil Fayne 10, Bryce Brown 8, Kacper Borowski 6, Tony Meier 6, Mateusz Kostrzewski 3.