"Ogień" w meczu PLK! Co tam się działo, potrzebna była dogrywka

45 minut potrzebowały PGE Spójnia Stargard i Anwil Włocławek do rozstrzygnięcia pojedynku. Gospodarze robili dużo, żeby przedłużyć serię, ale to goście zadali decydujący cios i wygrali 94:93.

Krzysztof Kaczmarczyk
Mecz PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek Getty Images / Marcin Bielecki / Mecz PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek
Stało się! PGE Spójnia przegrała swój pierwszy mecz w 2023 roku. Rozpędzeni stargardzianie cudem doprowadzili do dogrywki, a w niej nie wykorzystali akcji na przedłużenie serii.

90 sekund przed końcem czwartej kwarty Anwil prowadził 86:78 i wydawało się, że jest po wszystkim, ale... Seria pudeł w połączeniu z szaloną "trójką" z faulem Courtney'a Fortsona dała remis.

Goście mieli akcję na zwycięstwo, ale na drodze znów stanął lider Spójni, który wymusił przewinienie w ataku Lee Moore'a.

Po czterech kwartach był zatem remis i potrzebna była dogrywka. W niej decydujące rzeczy wydarzyły się w ostatnich 10 sekundach. Najpierw wracający do gry Kamil Łączyński wymusił przewinienie i stanął na linii rzutów wolnych.

Wykorzystał tylko pierwszą próbę, a Spójnia miała 8,7 sekundy. Tym razem Fortson zagrał jednak źle. Nie dość, że zaliczył delikatny uślizg, to jeszcze odpalił rzut zza łuku, który był daleko od celu. Anwil mógł cieszyć się z jednopunktowej wygranej.

Fortson finalnie skompletował 23 punkty i 12 asyst, ale miał tylko 5/18 z gry i popełnił aż osiem strat. Gospodarzom nie pomógł najlepszy mecz w sezonie Pawła Kikowskiego - snajper wykorzystał 6 z 8 rzutów z gry, w tym zaliczył cztery "trójki".

Wrócił Łączyński, wróciły zwycięstwa. Kapitan Anwilu uzbierał 13 punktów. 22 miał Luke Petrasek, a po 17 dołożyli Moore i Josip Sobin. "Rottweilery" wygrały pomimo, że Phil Greene zagrał "na zero".

Dobiegła zatem końca passa Spójni, która nie przegrała od 23 grudnia (wtedy porażka w Dąbrowie Górniczej z MKS-em 85:100). Od tego czasu podopieczni Sebastiana Machowskiego wygrali sześć razy pod rząd.

PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 93:94 (19:16, 25:19, 14:28, 28:23, d. 7:8)

Spójnia: Courtney Fortsom 23 (10 as), Paweł Kikowski 16, Barret Benson 14, Jordan Mathews 13, Brody Clarke 12, Ajdin Penava 10, Adam Brenk 2, Dominik Grudziński 2, Karol Gruszecki 1, Tomasz Śnieg 0.

Anwil: Luke Petrasek 22, Josip Sobin 17, Lee Moore 17, Kamil Łączyński 13, Victor Sanders 11, Dawid Słupiński 7, Michał Nowakowski 3, Malik Williams 2, Maciej Bojanowski 2, Phil Greene 0.