Czołowy strzelec ligi nie istniał. Świetny mecz w obronie Kotwicy Kołobrzeg

Świetnie w sobotnich meczach Suzuki I ligi zaprezentowały się Sensation Kotwica i GKS. Obie ekipy zrewanżowały się swoim rywalom za porażki z I rundy, pokonując odpowiednio SKS Starogard Gdański i Dziki Warszawa. Tyszanie mogą czuć jednak niedosyt.

Dawid Siemieniecki
James Washington (w białej koszulce) WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: James Washington (w białej koszulce)
Bardzo dobry mecz Sensation Kotwicy Kołobrzeg. Czyżby po kryzysie "Czarodziejów z wydm" nie było już śladu? Aby stwierdzić tak z pełną stanowczością, jest jeszcze chyba zbyt wcześnie, jednak ekipa Rafała Franka w Starogardzie Gdańskim zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Przede wszystkim wielkie brawa dla Kotwicy za niemalże całkowite wyłączenie z gry lidera przeciwników.

Filip Małgorzaciak, bo o nim mowa, zapisał na swoim koncie zaledwie cztery "oczka" i punktowo było to najsłabsze spotkanie czołowego strzelca całej ligi w trwającym sezonie. Warto odnotować, że 29-latek oddał zaledwie cztery rzuty z gry, nie trafiając ani razu! Z kolei kołobrzeżanie mieli dwa bardzo mocne punkty w osobach Mikołaja Kurpisza i Jamesa Washingtona.

Pierwszy miał 21, a drugi 18 punktów, obaj dołożyli po 5 zbiórek, podkoszowy 2 bloki, a rozgrywający aż 9 asyst, czyli o jedną więcej niż cała ekipa rywali! Nieźle zaprezentował się też Piotr Śmigielski. Doświadczony zawodnik rozegrał pełne 40 minut, w czasie których zdobył siedem punktów z ośmiu rzutów, ale za to zanotował aż osiem kluczowych podań. Przede wszystkim wykonał jednak olbrzymią pracę w defensywie.

Ciekawostką jest też fakt, że w pierwszym starciu tych zespołów lepsi byli starogardzianie, którzy wygrali siedmioma punktami, czyli dokładnie taką samą różnicą, jak w sobotę ekipa z Kołobrzegu. A to może okazać się niezwykle istotne na koniec sezonu - przy ustalaniu klasyfikacji generalnej. Niesamowite emocje miały też miejsce w Tychach, gdzie gospodarze zanotowali doskonały finisz!

Do przerwy mecz był bardzo wyrównany, a obie drużyny do szatni udawały się przy jednopunktowym prowadzeniu GKS-u. Trzecią kwartę podopieczni trenera Krzysztofa Szablowskiego rozegrali koncertowo, tracąc w niej zaledwie pięć punktów i prowadząc po trzydziestu minutach 54:46. To, co stało się jednak w ostatniej części spotkania, a w zasadzie w ostatnie 4,5 minuty, było niesamowite. Od stanu 53:61, gracze Tomasza Jagiełki zanotowali run 19:5 i wygrali całe starcie 72:66.

GKS prowadził już nawet 72:63, co było o tyle istotne, że w pierwszym pojedynku tych ekip w Warszawie gospodarze wygrali 90:83. Tyszanie odrobili więc wszystkie straty, ale ostatecznie w dwumeczu lepsi o jedno "oczko" są Dziki, bowiem tuż przed końcem szaloną trójką popisał się Przemysław Kuźkow i tym samym zespół ze stolicy utrzymał swoją zaliczkę z pierwszej rundy.

Niesamowite rzeczy działy się w Bytomiu. Gospodarze grali świetnie w pierwszej połowie, a po dystansowym trafieniu Marka Piechowicza tuż po zmianie stron, było już 61:41! Goście sukcesywnie odrabiali straty, ale zespół trenera Bacika utrzymywał dość bezpieczny dystans. Na 5 minut przed końcem bytomianie prowadzili 91:82, ale od tego momentu stanęli! Warszawską drużynę w końcówce pociągnęli Pełka i Dutkiewicz, a do remisu doprowadził Samson Barnes-Thompkins. Dogrywka była formalnością. Tę goście wygrali 13:5, a cały mecz 111:103.

Wyniki sobotnich spotkań 26. kolejki Suzuki 1LM:

SKS Starogard Gdański - Sensation Kotwica Kołobrzeg 71:78 (22:18, 15:23, 17:23, 17:14)

SKS: Venzant 19, Motylewski 14 (13 zb.), Czerlonko 10, Lis 10, Janiak 8, Małgorzaciak 4, Życzkowski 4, Ziółkowski 2, Burczyk 0, Perzanowski 0.

Kotwica: Kurpisz 21, Washington 19, Długosz 8, Pieloch 8, Śmigielski 7, Kowalenko 6, Dzierżak 5, Pułkotycki 3, Klawa 2.

GKS Tychy - Dziki Warszawa 72:66 (21:21, 20:19, 5:14, 26:12)

GKS: Wieloch 16, Kędel 13, Stankowski 12, Koperski 11, Trubacz 9, Nowakowski 6, Krajewski 3, Kamiński 2, Mąkowski 0, Ziaja 0.

Dziki: Czujkowski 16, Bartosz 15 (10 zb.), Kuźkow 9, Azor 7, Motel 6, Komenda 5, Aleksandrowicz 2, Griszczuk 2, Grochowski 2, Wojciechowski 2, Munyama 0.

BS Polonia Bytom - KKS Polonia Warszawa 103:111 (24:25, 34:16, 23:31, 17:26, d. 5:13)

BS Polonia: Willis 33, Piechowicz 23, Szczepanik 23, Chrabota 8, Wieczorek 8, Krakowiak 5, Chorab 3, Jagoda 0.

KKS Polonia: Pełka 25, Dutkiewicz 19, Barnes-Thompkins 17, Cechniak 16 (15 zb.), Piliszczuk 14, Gospodarek 7, Wieluński 6, Kierlewicz 5, Linowski 2, Lisewski 0.