2. kolejka LEGA Basket: Dylewicz na 100 procent!

Po 12 punktów zdobyli Filip Dylewicz i Szymon Szewczyk w wygranym meczu Air Avellino z Martosem Neapol w drugiej kolejce LEGA Basket. Dylewicz trafił wszystkie sześć oddanych rzutów w tym meczu. Mniej szczęścia miał Łukasz Koszarek, którego Pepsi Caserta uległa dwoma punktami Sigmie Monegranaro, a nasz rozgrywający rzucił 13 punktów.

Jacek Seklecki

Drużyna polskich podkoszowych, Air Avellino, rozgromiło na wyjeździe beniaminka włoskiej LEGA Basket, drużynę Martos Neapol. Najważniejsze dla polskich kibiców to bardzo dobra gra zarówno Szymona Szewczyka, jak i Filipa Dylewicza. Pierwszy z nich już w pierwszej kolejce zachwycił formą, a w niedzielę zapisał na swoim koncie 12 punktów (6/7 za 2, 0/2 za 3) oraz siedem zbiórek. Dylewicz natomiast po raz pierwszy pokazał we Włoszech na co go stać. Zdobył tyle samo punktów co Szewczyk, ale na stuprocentowej skuteczności (2/2 za 2, 2/2 za 3 i 2/2 za 1) oraz miał osiem zbiórek (najwięcej w zespole) i dwie asysty.

Cały zespół nie miał najmniejszych problemów z wywiezieniem zwycięstwa z Neapolu. Już w pierwszej kwarcie goście pokazali, że tego dnia beniaminek nie będzie mógł liczyć na zwycięstwo i wygrali tę część meczu 25:14. Później było już tylko lepiej dla Air Avellino, które na początku czwartej kwarty prowadziło już 73:40, a cały mecz wygrało 82:58. Najskuteczniejszymi koszykarzami zwycięskiej ekipy byli Dimiri Lauwers i Dee Brown, którzy zdobyli po 19 punktów.

Mniej szczęścia miał trzeci z Polaków występujących na Półwyspie Apeniński, Łukasz Koszarek. Jego Pepsi Juve Casera zmierzyło się na wyjeździe z drużyną Sigma Montegranaro i przegrało dwoma punktami 84:86. Reprezentacyjny rozgrywający w przeciwieństwie do pierwszego meczu w lidze włoskiej ten będzie mógł zaliczyć do udanych, jeśli chodzi o indywidualne występy, bowiem zdobył 13 punktów (2/4 za 2, 3/3 za 3) oraz miał dwie zbiórki.

Jego zespół zaczął to spotkanie bardzo źle. Już na początku drugiej kwarty Pepsi Caserta pozwoliło uzyskać gospodarzom tego meczu ponad 10 punktów przewagi, które później mozolnie odrabiało. Sztuka ta udała się tuż po zmianie stron i od tego momentu trwała zażarta walka kosz za kosz obu zespołów. Gdy Sigma prowadziła 86:84 goście mieli jeszcze piłkę w swoich rękach, jednak rzut z dystansu spudłował Ebi Ere i drużyna z Montegranaro mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Dwie czołowe ekipy włoskiej LEGA Basket spotkały się w hali Palaverde w Treviso, gdzie Benetton podejmował Lottomaticę. Gospodarze niemal od początku zaufali parze Gary Neal i Sandro Nicevic, którzy zdobyli ponad połowę punktów swojej drużyny. Nie do zatrzymania był szczególnie Neal, który w całym meczu uzbierał 30 punktów oraz pięć zbiórek. Rzymianie natomiast dotrzymywali kroku przez całe spotkanie głownie za sprawą Ibrahima Jaabera.

Amerykanin z bułgarskim paszportem już po raz drugi rozegrał świetne spotkanie (32 punkty) i po dwóch kolejkach ma średnią na poziomie 30 punktów na mecz! Więcej akcentów po swojej stronie miał jednak Benetton, który poza wymienią dwójką mógł liczyć także na pozostałych zawodników i właśnie to przeważyło. Jeszcze na nieco ponad minutę przed końcem było tylko 88:85 dla gospodarzy, ale już na więcej nie było stać rzymskiego zespołu, który przegrał ostatecznie 85:92.

Dogrywką zakończył się mecz beniaminka LEGA Basket, Vanoli Cremona z NGC Cantu. Gospodarze dobrze zagrali w pierwszej połowie, w której wypracowali sobie kilkanaście punktów przewagi, jednak wszystko to zaprzepaścili w czwartej kwarcie. W niej dali sobie rzucić 25 punktów, a sami do swojego dorobku dołożyli zaledwie 11 i do wyłonienia zwycięscy potrzebna była dogrywka. W niej trwał wyrównany bój, a rzut na wagę zwycięstwa oddał Jerry Green i NGC Cantu wygrało 104:103.