Magicy i Jeziorowcy w półfinałach konferencji

Pierwszy w tym sezonie sweep zafundowali Los Angeles Lakers, którzy bez straty choćby jednego meczu ograli Denver Nuggets i jako pierwsi w Konferencji Zachodniej mogą cieszyć się z awansu do półfinału. Na Wschodzie tymczasem Orlando Magic wykorzystało atut własnego parkietu i zakończyło rywalizację z Toronto Raptors. Tymczasem coraz bardziej emocjonująca staje się rywalizacja pomiędzy Dawidem a Goliatem, czyli Bostonem a Atlantą.

Jacek Konsek

Denver tym samym stało się pierwszym zespołem w historii NBA, który wygrał w sezonie zasadniczym 50 spotkań i przegrał 0:4 w pierwszej rundzie play off. Tym razem jednak podopieczni George’a Karla postawili twardy opór rywalom z Kalifornii, którzy musieli liczyć na swojego największego gwiazdora – Kobe’ego Bryanta. Główny kandydat do nagrody MVP sezonu regularnego zdobył 31 punktów, w tym 14 w ostatnich 5,5 minutach czwartej kwarty. – On jest niesamowity. – podsumował krótko Luke Walton. W pierwszej połowie w szeregach Jeziorwców brylował z kolei Pau Gasol, który w pierwszych dwóch kwartach zapisał na swoim koncie 18 punktów. Gospodarze przegrywali już różnicą 13 "oczek", lecz nie dawali za wygraną i w drugiej części meczu odrobili straty. W kluczowych momentach gry nie do zatrzymania był Bryant, który trafiał zarówno za trzy jak i spod kosza. – Moim życzeniem byłoby abyśmy zagrali 4 takie mecze jak dzisiaj i wszyscy bylibyśmy szczęśliwi – przyznał po meczu George Karl, który po raz pierwszy w swojej 20-letniej karierze trenerskiej przegrał serię do zera. Nuggets w każdym z tych meczów ani razu poważnie nie zagrozili Lakers, mimo że posiadają w składzie kilku zawodników z najwyższej półki. – Mają dużo talentu. Ale bardzo często sam talent nie wystarcza. Ważny jest chemia w zespole wraz z talentem oraz jak dobrze współpracujecie ze sobą podczas gry. – podsumował grę Nuggets Kobe Bryant.

Na Florydzie znów nie było żartów – Dwight Howard rozegrał kolejne niesamowite zawody z 21 punktami, 21 zbiórkami i 3 blokami. To już trzeci mecz Supermana w tej serii, kiedy notuje na swoim koncie co najmniej 20 punktów i 20 zbiórek! – On jest niezwykły. Jest bez wątpienia najlepszym centrem w lidze. Jest najprawdopodobniej najsilniejszym zawodnikiem w NBA i dobrze jak wie użyć swojej masy. W ogóle mnie to nie zaskoczyło. – mówił po meczu Chris Bosh, który przez prawie 40 minut pilnował Howarda. Orlando znów słabo spisało się w rzutach za trzy punkty, lecz w kluczowych momentach element ten nie zawiódł. Najpierw Keith Bogans i Jameer Nelson dziurawili kosz rywala zza linii 7,24m a chwilę później Howard spod kosza trafił kolejne łatwe punkty i zrobiło się 92:82. Było to najwyższe prowadzenie podopiecznych Stana Van Gundy’ego, którzy jeszcze w pierwszej połowie toczyli wyrównany bój z Toronto. Co ciekawe, dla Magic to pierwsza wygrana seria w play off od 1996 roku, czyli sezonu w którym Shaquille O’Neal i Penny Hardaway poprowadzili zespół do finału konferencji.

Wszyscy eksperci spodziewali się szybkie rozstrzygnięcia w rywalizacji Boston Celtics z Atlantą Hawks a tymczasem po 4 meczach mamy remis! Dwa pierwsze w Bostonie podopieczni Mike’a Woodsona przegrali różnicą 21 punktów i nic nie zapowiadało poprawy gry w Phillips Arena. Tymczasem kilka dni wcześniej Jastrzębie zaskoczyły wszystkich wygrywając w meczu numer 3 a minionej nocy sprawiły kolejną niespodziankę po raz drugi pokonując najlepszym team w NBA. Fantastyczne zawody rozegrał rzucający obrońca Atlanty Joe Johnson, który 20 ze swoich 35 punktów zdobył w czwartej kwarcie! Spotkanie od samego początku było niezwykle emocjonujące – Celtowie prowadzili 10:3 po 3 minutach a chwilę potem Hawks rozpoczynają run 20:3, który kończy inauguracyjną kwartę 29:24 dla miejscowych. Gracze trenera Doca Riversa prowadzili jeszcze na początku ostatniej kwarty 75:65, lecz chybili 9 z pierwszych 10 rzutów w tej części gry. Warto również odnotować kapitalny mecz Josha Smitha – 28 punktów, 7 bloków i 6 zbiórek. – Koszykówka to dziwna rzecz. Dzieją się tu dziwne rzeczy – podsumował występ swoich kolegów Sam Cassell.