ME U-18 koszykarek: Kolejna porażka i tylko iluzoryczne szanse na ćwierćfinał

Polskie koszykarki przegrały w swoim drugm meczu drugiego etapu Mistrzostw Europy z Turczynkami. Porażka ta oznacza dla podopiecznych Nikołaja Tanasejczuka już tylko minimalne szanse na wywalczenie awansu do ćwierćfinałów mistrzostw. Turczynki dzięki tej wygranej awansowały na miejsce premiowane awansem do najlepszej ósemki Starego Kontynentu.

Krzysztof Kaczmarczyk

Po dobrym meczu w poniedziałek przeciwko faworyzowanym Francuzkom, podopieczne Nikołaja Tanasejczuka stanęły do niezwykle ważnego meczu z Turczynkami w bojowych nastrojach.

W pierwszej kwarcie wyrównana walka trwała do momentu, w którym Polki prowadziły 7:6. Potem nastało załamanie w grze biało-czerwonych, które przesądziło o końcowej porażce. Turczynki zanotowały w końcówce pierwszej kwarty run 12:0 i objęły prowadzenie 18:7.

Nasz koszykarki rzuciły się do odrabiania strat w drugiej połowie meczu. W trzeciej kwarcie zmniejszyły straty do zaledwie dwóch punktów, ale rywalki zdołały się obronić. Jeszcze lepiej było w czwartej części meczu, w której biało-czerwone trzykrotnie zdołały doprowadzić do remisu.

Niestey na 4 minuty przed końcem meczu rywalki ponownie uciekły i prowadziły już 63:56. W końcowych sekundach Polki ponownie jednak zmniejszyły straty. W ostatnich dwóch minutach dwukrotnie przegrywały różnicą tylko dwóch oczek, ale na 25 sekund przed końcową syreną skuteczny rzut Aysegul Gunay ustalił wynik meczu i zapewnił ważną wygraną Turczynek.

Tym razem najlepszą koszykarką w polskiej ekipie była Paulina Kuras, której w statystykach zapisano 15 punktów, 6 zbiórek i 3 asysty. Double-double na swoim koncie zapisała Agata Szczepanik, a najskuteczniejsza Polka na turnieju, czyli Magdalena Ziętara dodała 10 punktów.

W ostatnim meczu tej fazy Polki zmierzą się w środę z Ukrainkami. Będzie to mecz o wszystko dla polskich koszykarek, ale ewentualny awans nie leży już jednak tylko w ich rękach.

Wyniki:

Hiszpania - Słowenia 63:31 (20:2, 11:13, 15:8, 17:8)
Słowacja - Rosja 51:68 (15:15, 12:15, 9:21, 15:17)
Szwecja - Serbia 61:42 (17:7, 12:18, 18:5, 14:12)

6 Serbia 4 4 0 4 189:289

Włochy - Ukraina 81:51 (23:11, 23:14, 27:15, 8:11) Turcja - Polska 68:64 (18:9, 19:18, 12:20, 19:17) Polska: Paulina Kuras 15, Agata Szczepanik 13 (11 zb), Magdalena Ziętara 10, Magdalena Idziorek 10, Aldona Morawiec 6, Kinga Bandyk 4, Monika Bieniek 4, Anna Tanasejczuk 2, Katarzyna Trzeciak 0, Monika Jasnowska 0, Karolina Wilk 0 Litwa - Francja 69:64 (23:11, 8:17, 19:16, 19:20)

6 Polska 4 4 0 4 225:266

Łotwa - Węgry 66:70 (7:14, 12:18, 26:20, 21:18) Czechy - Belgia 62:70 (10:15, 15:13, 13:21, 24:21) Tabela grupy G

1 Czechy 2 3 1 1 128:121
2 Belgia 2 3 1 1 129:125
3 Łotwa 2 3 1 1 129:129
4 Węgry 2 3 1 1 121:132