1. kolejka ACB: Derby Madrytu, pogrom Caji Laboral

Mocnym akcentem rozpoczęły się najlepsze krajowe rozgrywki na Starym Kontynencie - w inauguracyjnym spotkaniu 1. kolejki hiszpańskiej ACB doszło do derbów Madrytu, w których lepsi nieznacznie okazali się koszykarze Realu. Bardzo ciekawe było również w Saragossie, gdzie miejscowe CAI, choć skazywane na porażkę w starciu z Unicają, przegrało tylko nieznacznie. Swój debiut w ACB zanotował natomiast David Logan.

W tym artykule dowiesz się o:

Włodarze Realu Madryt "wydarli" w trakcie lata transferowego Carlosa Suareza z drużyny odwiecznego rywala Asefy Estudiantes Madryt i na pewno nie żałują. Los bowiem sprawił, że już w 1. kolejce sezonu 2010/2011 doszło do derbów stolicy Hiszpanii, w których lepsza okazała się bardziej utytułowana ekipa, a bohaterem spotkania został nie kto inny, jak... Suarez.

24-letni skrzydłowy spędził na parkiecie 33 minuty w i tym czasie zdobył 21 punktów, miał pięć zbiórek, trzy asysty i wymusił pięć przewinień. Hiszpan zagrał o wiele lepiej, niż sprowadzeni razem z nim minionego lata D’Or Fischer czy Clay Tucker. Na uwagę zasługuje również fakt, że Suarez grał bardzo długo i to kosztem nie byle kogo, bo aktualnego wicemistrza Europy Novicy Velickovicia.

Jeszcze do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 44:39 dla gospodarzy, czyli Asefy Estudiantes, lecz już po zmianie stron do głosu doszli gości i za sprawą wspomnianego Suareza, a także Felipe Reyesa i Sergio Llulla, nie tylko odrobili straty, ale i wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Jak się okazało, kwarta ta była kluczowa dla losów pojedynku, gdyż w ostatniej odsłonie oba zespoły zagrały na remis, punktując kosz za kosz.

Emocjonujące widowisko obejrzeli kibice w Saragossie, choć miejscowe CAI skazywane było na porażkę w starciu z Unicają Malaga. Samo spotkanie okazało się być walką kosz za kosz, a prowadzenie co i rusz przechodziło z rąk do rąk - po dwóch kwartach goście wygrywali 37:34, by po trzech przegrywać 52:57. Nawet jeszcze na dwie minuty przed końcową syreną CAI wygrywało nieznacznie 72:71, lecz wówczas sprawy w swoje ręce wzięli najbardziej doświadczeni gracze z Malagi. Najpierw za trzy z faulem trafił Terrell McIntyre (75:74), a następnie kapitalnym podaniem do Berniego Rodrigueza popisał się Carlos Jimenez (77:74) i Unicaja zanotowała swoje pierwsze zwycięstwo.

Aktualny mistrz Hiszpanii, baskijska ekipa Caja Laboral Baskonia zmiażdżyła natomiast w swoim pierwszym meczu sezonu Meridiano Alicante różnicą aż 45 punktów, 92:47! Tym samym podopieczni Dusko Ivanovicia pokazali, że już na samym początku rozgrywek stanowią zgrany kolektyw, pomimo wielu transferów dokonanych w ciągu lata. Osiem punktów zdobył m.in. nowy w ekipie David Logan - Amerykanin posiadający polski paszport, który przez ostatnie lata grał w Polsce. 28-letni koszykarz miał ponadto sześć asyst i trzy zbiórki.

Wyniki 1. kolejki:

Asefa Estudiantes Madryt - Real Madryt 79:84 (23:23, 21:16, 13:23, 22:22)

(Gabriel 16 (1x3), Welsch 12 (2x3), Asselin 11, Granger 10 (1x3), Jasen 10 (2x3) - Suarez 21 (4x3), Reyes 14, Llull 12 (3x3)

Cajasol Sewilla - DKV Joventut Badalona 85:80 (20:20, 19:19, 19:19, 27:22)

(Bullock 19 (3x3), Davis 13, Calloway 11 (1x3), Triguero 11, Kirksay 10 (2x3) - McDonald 18, Hosley 13 (2x3), English 11 (1x3), Jellinek 11 (3x3))

CAI Saragossa - Unicaja Malaga 76:79 (22:27, 12:10, 23:15, 19:27)

(Miso 18 (4x3), Hettsheimeir 14, Barlow 13 (1x3) - Blanco 18 (2x3), McIntyre 14 (3x3), Rodriguez 13 (3x3), Freeland 10)

Basquet Minorka - Blancos de Rueda Valladolid 73:61 (18:19, 15:18, 16:10, 24:14)

(Victor 15 (2x3), Ciorciari 14 (4x3), Torres 12 (2x3) - Barnes 17, Baez 11)

Regal FC Barcelona - Gran 2014 Canaria 83:58 (31:16, 24:20, 15:9, 13:13)

(Navarro 18 (3x3), Mickeal 15 (1x3), Morris 12 (2x3) - Carroll 17 (1x3), Rey 9)

Caja Laboral Baskonia - Meridiano Alicante 92:47 (20:17, 28:9, 25:10, 19:11)

(Barać 17, Teletović 15 (1x3), Oleson 9 (3x3), Sam Emeterio 9 - Sow 10, Andriuskevicius 9)

Baloncesto Fuenlabrada - Lagun Aro Gipuzkoa 71:64 (21:11, 11:13, 20:19, 19:21)

(Valters 19 (1x3), Batista 9, Mainoldi 9 - Baron 19 (5x3), Doblas 12)

Power Electronics Walencja - CB Granada 104:81 (28:22, 26:15, 28:20, 22:24)

(Martinez 25 (4x3), Savanović 18 (2x3), de Colo 15 (1x3) - Kurz 24, Ingles 17, Samb 11 (1x3), Karl 10)

Assignia Manresa - Bizkaia Basket Bilbao 59:86 (14:19, 16:21, 12:23, 17:23)

(Majstorović 14 (2x3), San Miguel 14 (1x3) - Mumbru 18 (3x3), Blums 15 (3x3), Jackson 13 (1x3))