Anwil ponownie lepszy w końcówce - relacja z meczu Anwil Włocławek - AZS Koszalin

Po bardzo emocjonującym meczu Anwil Włocławek pokonał w Hali Mistrzów AZS Koszalin 89:82. Włocławianie prowadzili już 14 punktami w pierwszej połowie, ale rywale odrobili straty i do samego końca trwała wyrównana walka, w której to Anwil zachował więcej zimnej krwi i wygrał swój drugi mecz tym sezonie.

Jacek Seklecki

Drugi mecz Anwilu w Hali Mistrzów w tym sezonie i po raz drugi emocje do samego końca. Do Włocławka przyjechał AZS Koszalin, który pierwsze dwa spotkania przegrał różnicą łącznie 59 punktów, ale przeciwko Anwilowi zagrał o wiele lepiej, niż wcześniej i mało co nie sprawił niespodzianki, bowiem jeszcze w 39. minucie meczu był remis 82:82. Końcówka należała jednak do gospodarzy, którzy w 90 sekund zdobyli siedem i wygrali 89:82.

- Po tak fatalnych meczach widać było w naszej grze duży postęp. Zrobiliśmy nawet nie jeden, a dwa korki do przodu - mówił po meczu rozgrywający AZS Koszalin Tomasz Śnieg. - W końcówce zabrakło nam jednak sił. Czterech zawodników grało powyżej 30 minut, także musiało się to odbić na zdrowiu. To na pewno spowodowało, że w końcówce podejmowaliśmy błędne decyzje, ale ogólnie jesteśmy zadowoleni z naszej gry i z tego, jak to wszystko w tym meczu wyglądało - dodawał Śnieg.

Anwil miał moment, w którym wydawało się, że odskoczy rywalowi. W drugiej kwarcie na parkiecie pojawił się po powrocie do Włocławka Chris Thomas i od razu gra wicemistrzów Polski nabrała tempa. Sam Amerykanin zaskakiwał kibiców swoimi zagraniami. W zaledwie trzy minuty zdołał dwukrotnie trafić za trzy, w tym raz z faulem rywala, a także przechwycić piłkę na środku boiska i podać Erickowi Hicksowi nad obręcz. Środkowy Anwilu prezent od swojego kolegi wykorzystał w najlepszy możliwy sposób i efektownym wsadem zakończył całą akcję. Po tych zagraniach Thomasa i jego partnerów było już 36:22 dla Anwilu!

To jednak nie dało włocławianom spokoju, ponieważ rozluźnienie i zejście Thomasa z parkietu spowodowało, że AZS zaczął odrabiać straty. Czynili to przede wszystkim Winsome Frazier i Damien Kinloch, którzy co chwilę punktowali. Pierwszy wykorzystywał swoją szybkość i dobry rzut, natomiast drugi swoim doświadczeniem umiejętnie ustawiał się pod koszem, dobijał niecelne rzuty kolegów lub sam ogrywał swoich vis-a-vis z Anwilu. Po ich akcjach było tylko 46:45 dla gospodarzy.

- Pod koniec drugiej kwarty zagraliśmy bardzo leniwie. Wysokie prowadzenie rozkojarzyło nas i przez to straciliśmy wysokie prowadzenie. AZS nas doszedł i przez takie coś ten mecz był nerwowy do samego końca - mówił Chris Thomas. - Moi zawodnicy wykonali w tym meczu wszystkie założenia taktyczne i zagrali na 130 procent tego, czego od nich wymagałem i dlatego mogę być z ich gry zadowolony - tłumaczył trener AZS Koszalin Mariusz Karol.

Dobra gra koszalinian pod koniec pierwszej połowy dodała temu zespołowi wiatru w żagle. Akademicy z impetem rozpoczęli trzecią kwartę, zdobyli kilka punktów i wyszli na prowadzenie 55:50. Anwil miał problemy z rywalem, ale sytuację na boisku uspokoił Chris Thomas. Amerykanin nie tylko świetnie współpracował - najczęściej z Erickiem Hicksem - ale także punktował z dystansu i z bliższej odległości. Po siedmiu z rzędu punktach Thomasa włocławianie wrócili na prowadzenie 63:61.

Od tego momentu trwała wyrównana walka do samego końca, jednak ponownie - bo podobnie było już w pierwszej kolejce przeciwko Polonii - to Anwil miał więcej szczęścia w Hali Mistrzów. Minutę i 30 sekund przed końcem przy remisie 82:82 za trzy trafił Andrzej Pluta, dając Anwilowi chwilę wytchnienia. Po nieudanej akcji koszalinian piłkę - po niecelnym rzucie Łukasza Majewskiego - dobił Eric Hicks i prowadzenie gospodarzy wzrosło do pięciu punktów na 61 sekund przed ostatnią syreną. Koszykarze AZS pogubili się w samej końcówce, a Anwil był w niej niemal bezbłędny i ponownie po zwycięskiej walce w decydujących momentach meczu włocławianie wygrali 89:82.

- Cieszy mnie to zwycięstwo, ale gra mojego zespołu nie jest zadowalająca. Najważniejsze to wygrywać. Mogę cały sezon tak grać i jednym lub dwoma punktami, ale wygrywać - przekonywał trener Anwilu Igor Griszczuk. - Najbliższe tygodnie dla AZS widzę w jasnych barwach i ten zespół stać na powrót na miejsca, na których zawsze był, a może nawet lepiej - tłumaczył trener Karol.

Anwil Włocławek - AZS Koszalin 89:82 (23:18, 22:28, 24:21, 19:16)