Puchar Europy: Słabszy mecz Lampego, dobry Wojciechowskiego

Maciej Lampe spotkania z Le Mans do udanych nie zaliczy, zdobył bowiem tylko dwa punkty. Dodatkowo jego Uniks Kazań przegrał z francuskim zespołem 63:67. W lepszym humorze jest na pewno Jakub Wojciechowski, który w niespełna osiem minut zdobył osiem oczek, a jego Benetton Treviso ograł w Madrycie tamtejszy Asef Estudiantes 80:71.

Patryk Kurkowski

Uniks Kazań pierwsze dwa spotkania wygrał dość gładko, spodziewano się więc, że rosyjski zespół pójdzie za ciosem. W każdym razie wszystko na to wskazywało, łącznie z początkiem spotkania z Le Mans. Podopieczni Jewgienija Paszutina rozpoczęli od mocnego uderzenia, wszak już po dziesięciu minutach wygrywali 16 punktami. Ale później gospodarze stanęli praktycznie w miejscu, co bezlitośnie wykorzystali gracze Johna-Davida Jacksona. O losach tego spotkania zadecydowała trzecia kwarta, którą francuski zespół wygrał 21:8, w efekcie wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do ostatniej syreny. Na nic się więc zdała heroiczna postawa Marko Popovicia, który zdobył 21 punktów, zebrał 4 piłki, miał 4 asysty i 2 przechwyty. Uniksowi zabrakło przede wszystkim punktów wysokich graczy. Maciej Lampe choć spędził na parkiecie blisko 25 minut, zdobył zaledwie 2 punkty, ale zebrał 8 piłek i miał 2 asysty. Mimo wszystko znacznie więcej oczekiwano od reprezentanta Polski. Gości do triumfu poprowadził tercet Antoine Diot, Ben Dewar, Joao Paulo Batista, który łącznie uzbierał 41 oczek.

Co z tego, że w wyborowej formie jest Michał Ignerski, skoro cała drużyna przegrywa już kolejny mecz w Pucharze Europy. Besiktas po raz kolejny był blisko ogrania przeciwnika, ale Asvel Villeurbanne wyszedł z ogromnych opresji obronną ręką. Jeszcze po trzech odsłonach na prowadzeniu byli gracze Buraka Biyiktay'a, ale w ostatniej odsłonie gospodarze zagrali niebywale skuteczni, rzucili aż 32 punkty i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Polak był najlepszy w Besiktasie, wszak miał 22 oczka, zebrał dodatkowo 2 piłki, wtórowali mu Fedor Likholitow i Mire Chatman, ale pozostali przespali zawody. Allen Iverson spędził na placu gry ponad 20 minut, zanotował w tym czasie 4 punkty, 4 asysty, 3 przechwyty i zbiórkę. To zdecydowanie za mało, jak na gracza, który kiedyś wychodził przed szereg w najsilniejszej lidze świata NBA. Mający za sobą grę w Eurolidze Matt Walsh poprowadził francuski zespół do wygranej, wszak zdobył 23 punkty, miał 7 asyst, 4 zbiórki i 3 przechwyty, co złożyło się na 29 oczek w rankingu evaluation.

Do emocjonującego spotkania doszło w stolicy Chorwacji. Do wyłonienia zwycięzcy w meczu Cedevity z greckim Arisem Saloniki potrzebna była dogrywka. Po trzeciej kwarcie w lepszych humorach byli gospodarze, bo mieli oni już siedem punktów więcej niż przeciwnik, ale w ostatniej odsłonie słaba gra w ofensywie, połączona z niezłą skutecznością zawodników Sharona Druckera złożyła się na to, że ostatecznie w regulaminowym czasie gry był remis 70:70. W dogrywce nie było już jednak wątpliwości. Podopieczni Aleksandra Petrovicia w zaledwie pięć minut dopisali do swojego dorobku 11 oczek, w efekcie pokonali rywala z Hellady. Sukcesu nie byłoby, gdyby nie trzech muszkieterów. Dontaye Draper, Damjan Rudez i Corsley Edwards spisali się wyśmienicie, razem rzucając aż 61 punktów! Arisowi nie pomogła więc nawet znakomita skuteczność za dwa, która wyniosła niespełna 61 procent! Kluczową rolę odegrały "trójki", a tych więcej trafili zawodnicy Cedevity.

Sposobu na zatrzymanie niemieckiej Alby nie znalazła drużyna Łukasza Koszarka Pepsi Caserta. Podopieczni Luki Pavicevicia od samego początku spotkania byli na prowadzeniu, ale nie potrafili wywalczyć bezpiecznej przewagi. Gospodarzom zabrakło gry zespołowej, nie pomogła nawet przyzwoita postawa pod atakowaną tablicą, wszak zebrali oni aż 16 piłek w ofensywie. Alba była zbyt skuteczna, trafiła aż 63 procent rzutowa za 2 i blisko 44 za 3. W Pepsi aż pięciu graczy zakończyło zawody z dwucyfrowym dorobkiem, ale pozostali zawodnicy spisali się słabo, zdobyli łącznie zaledwie 15 oczek. Polski rozgrywający uzbierał 2 punkty, 3 zbiórki, 2 przechwyty i asystę w nieco ponad 16 minut.

Włoski Benetton, który jeszcze kilka lat temu na Półwyspie Apenińskim nie miał sobie równych, wygrał w stolicy Hiszpanii z tamtejszym Asefą Estudiantesem. Wygrana ta, to efekt świetnej gry pod tablicami, okraszonej wysoką skutecznością rzutów za dwa. Na przeszkodzie ekipie Jasmina Repesy nie stanęła ani spora liczba błędów, ani fatalna skuteczność na linii rzutów wolnych. Swój wkład w triumf miał Jakub Wojciechowski, który zdobył 8 oczek (4/4 za 2).

Emocji nie zabrakło w Nymburku. Czeska ekipa dowodzona przez Ronena Ginzburga zwykle traciła siły w drugiej połowie, lecz tym razem właśnie w tym fragmencie spotkania była wyraźnie lepsza, w efekcie odprawili z kwitkiem Hapoel Jeruzalem.