14. kolejka ACB: Cuda Pesicia - siódme ligowe zwycięstwo z rzędu Power Electronics

Svetislav Pesić dokonuje cudów w Walencji. Jego drużyna Power Electronics pokonała w weekend Cajasol Sewilla 78:73 i było to już siódme zwycięstwo z rzędu zespołu pod skrzydłami serbskiego szkoleniowca. Piątej porażki doznała natomiast ekipa mistrza kraju - Caja Laboral Baskonia, która przegrała w Madrycie z Asefą Estudiantes 70:72. Zażarta walka trwa w środku tabeli.

W tym artykule dowiesz się o:

Odkąd przybył do Walencji, trener Svetislav Pesić dokonuje cudów. Najpierw serbski szkoleniowiec awansował z drużyną Power Electronics do fazy TOP 16 Euroligi, choć w momencie gdy obejmował ekipę, legitymowała się ona bilansem 1-4, zaś w minioną niedzielę Pesić sprawił, że w "Pomarańczowi" awansowali na 5. miejsce w tabeli. Miejsce jak miejsce, ale wszystko nabiera innych barw jeśli przypomnieć fakt, że jeszcze niemal przed dwoma miesiąca Power Electronics miało bilans 1-6 i przed sobą perspektywę walki o utrzymanie. Dzięki zwycięstwu nad Cajasol Sewilla, Pesić przedłużył dobrą passę do siedmiu wygranych ligowych z rzędu. Co ciekawe, Serb nie przegrał jeszcze w tym sezonie w ACB...

Podopieczni Joana Plazy łatwo skóry nie sprzedali. Choć po dwóch kwartach przegrywali różnicą ośmiu oczek (45:37), to jednak w trzeciej kwarcie narzucili niesamowity rygor w defensywie i pozwalając gospodarzom zdobyć tylko 10 oczek, wyrównali wynik meczu do stanu 55:55. Z drugiej strony, pogoń ta kosztowała ich wiele sił, których zabrakło w decydujących partiach spotkania. Po stronie gospodarzy natomiast jak szalony trafiał Rafa Martinez (21 punktów, pięć trójek), wspomagany przez Victora Clavera (17) i Nando de Colo (14) i ostatecznie Power Electronics pokonało Cajasol 78:73. Tercet zaś zdobył 52 z 78 oczek całego zespołu.

Pechową przegraną w 14. kolejce zanotowali również mistrzowie kraju, ekipa Caji Laboral Baskonia. Koszykarze Dusko Ivanovicia wygrywali jeszcze na niespełna minutę 70:69, lecz niesamowicie w samej końcówce zagrał skrzydłowy Asefy Estudiantes Madryt, Nik Caner-Medley. Amerykanin najpierw przymierzył za trzy, a następnie zablokował rzut Brada Olesona i to gospodarze mogli cieszyć się z wygranej. Bardzo mizerne spotkanie zanotował naturalizowany Polak, David Logan, który w ciągu ledwie dziewięciu minut spędzonych na parkiecie rzucił tylko dwa punkty (1/1 za dwa, 0/3 za trzy), miał zbiórkę, faul i stratę.

W ostatniej akcji rozstrzygnęło się także inne spotkanie tego weekendu - tym razem w Bilbao, gdzie miejscowa Bizkaia Basket podejmowała Regal FC Barcelona. Kluczowy rzut przy remisie 63:63 oddał na 1,5 sekundy przed końcem meczu Alan Anderson i tym samym zapewnił Katalończykom jedenastą wygraną w sezonie oraz w dalszym ciągu pozycję lidera.

MVP kolejki został natomiast Kanadyjczyk Carl English, który zdobył 33 punkty (5/9 za dwa, 4/5 za trzy i 11/11 za jeden) przeciwko Unicaji Malaga i jednocześnie poprowadził swoją drużynę, DKV Joventut Badalona, do ósmej wygranej. English zanotował ponadto osiem zbiórek, wymusił pięć fauli, a to wszystko złożyło się na 32 oczka evaluation. Dorobek ten byłby z pewnością wyższy, gdyby nie osiem strat kanadyjskiego obrońcy.

Wyniki 14. kolejki:

Minorka Basquet - Baloncesto Fuenlabrada 79:88 (21:21, 15:28, 22:21, 21:18)

(Limonad 20, Victor 15, Donaldson 14, Radenović 11 - Valters 19, Kus 14, Batista 12, Rabaseda 10)

Assignia Manresa - CAI Saragossa 58:42 (14:11, 25:9, 9:15, 10:7)

(Slokar 10, Grimau 9, Majstorović 9 - Barlow 9, Cabezas 9)

Power Electronics Walencja - Cajasol Sewilla 78:73 (25:21, 20:16, 10:18, 23:18)

(Martinez 21, Claver 17, de Colo 14 - Davis 20, Kirksay 12)

Bizkaia Basket Bilbao - Regal FC Barcelona 63:65 (23:14, 14:17, 10:16, 16:18)

(Mumbru 12, Blums 11, Warren 10 - Lorbek 18, Anderson 17)

Real Madryt - CB Granada 84:57 (14:15, 27:13, 16:15, 27:14)

(Mirotić 17, Llull 16, Tucker 13 - Korolev 12, Karl 11)

Blancos de Rueda Valladolid - Gran 2014 Canaria 73:70 (17:14, 13:22, 20:16, 23:18)

(van Lacke 16, Garcia 13, Stanić 12, Slaughter 10 - Carroll 18, Bramos 12)

DKV Joventut Badalona - Unicaja Malaga 89:85 (23:30, 18:15, 25:11, 23:29)

(English 33, McDonald 24, Robinson 16 - McIntyre 14, Blakney 12, Tripković 11)

Lagun Aro Gipuzkoa - Meridiano Alicante 56:61 (7:13, 17:19, 18:12, 14:17)

(Baron 20, Miralles 15 - Doellman 17)

Asefa Estudiantes Madryt - Caja Laboral Baskonia 72:70 (12:17, 29:14, 15:24, 16:15)

(Gabriel 17, Caner-Medley 12, Clark 10 - San Emeterio 18, Teletović 15, Barać 13, Oleson 11)

6Blancos de Rueda Valladolid228-60.5711021-993+28
7DKV Joventut Badalona228-60.5711094-1097-3