MŚ U-19: Dreszczowiec przeciwko Argentynie dla Polski!

Prawdziwy dreszczowiec sobie i kibicom zaserwowali koszykarze Polski, którzy w pierwszym meczu drugiej rundy mierzyli się z Argentyną. Więcej zimnej krwi zachowali nasi reprezentanci i wygrali 73:71.
Jacek Seklecki

Prawdziwy dreszczowiec zaserwowali nam koszykarze reprezentacji Polski do lat 19, którzy występują na Mistrzostwach Świata tej kategorii wiekowej. W pierwszym meczu drugiej rundy turnieju zawodnicy trenera Jerzego Szambelana mierzyli się z ekipą Argentyny. Tradycyjnie już początek zawodów był w wykonaniu biało-czerwonych fantastyczny. Polacy po sześciu minutach prowadzili już 16:4 i ani myśleli oddawać inicjatywę rywalom z Ameryki Południowej.

Pierwszą kwartę nasi koszykarze wygrali 20:11 i w przeciwieństwie do poprzednich spotkań w cale tej przewagi w drugich 10 minutach nie tracili. W dalszym ciągu obrona wicemistrzów świata do lat 17 była na najwyższym poziomie. Argentyńczycy kompletnie nie mogli poradzić sobie z defensywą naszych zawodników i w drugiej kwarcie zdołali rzucić zaledwie osiem punktów, tracąc 13. Polska prowadziła już 33:19.

Argentyna w końcu obudziła się i zaczęła naciskać naszych zawodników. Z dystansu Polaków raził Carlos Paredes, który w całym meczu trafił cztery razy za trzy. po stronie biało-czerwonych wynik ciągnęła tradycyjnie pierwsza piątka.

Odrobienie strat przez Argentynę spowodowało, że mecz ten nabrał rumieńców. Już w połowie trzeciej kwarty nasi rywale zbliżyli się do Polaków na odległość trzech punktów, ale cały czas nie mogli przełamać ekipy trenera Szambelana i ciągle brakowało im kilka punktów do wyrównania stanu rywalizacji.

Najciekawiej było w końcówce, bowiem właśnie w 40. minucie gry Argentyna w końcu wyszła na prowadzenie. Po kolejnej trójce Paredesa na 37 sekund przed końcem meczu koszykarze z Ameryki Południowej prowadzili 71:70.

Końcówka to jednak czas Mateusza Ponitki. Nasz najskuteczniejszy zawodnik dwukrotnie stawał na linii rzutów osobistych i z czterech wykonywanych rzutów trafił trzy razy. Carlos Paredes próbował przechylić szalę na korzyść swojego zespołu, ale jego dystansowy rzut nie doszedł celu w ostatniej sekundzie meczu i to Polska wygrała 73:71.

Zwycięstwo w pierwszym meczu drugiej fazy pozytywnie nastraja przed dalszą rywalizacją. Polakom pozostały jeszcze spotkania z Łotwą i Australią i jeżeli wygrają choć jeden z nich raczej na pewno zakwalifikują się do ćwierćfinałów.

20 punktów dla Polski zdobył Mateusz Ponitka. Autorem 16 był Michał Michalak, a 14 i 10 zdobyli odpowiednio Piotr Niedźwiedzki i Przemysław Karnowski. Oni byli najskuteczniejszymi zawodnikami naszej kadry.