Jonas Valanciunas: Nigdy nie zapomnę tego roku

MVP mistrzostw świata koszykarzy do lat 19, Litwin Jonas Valanciunas odebrał liczne gratulacje za kapitalne występy w turnieju. <i>- Chcę podziękować wszystkim fanom, którzy przybyli z Litwy dopingować nas</i> - mówił po finałowym meczu z Serbią, który jego reprezentacja wygrała 85:67. Valanciunas zdobył w finale 36 punktów!

W tym artykule dowiesz się o:

36 punktów, 8 zbiórek, po 3 bloki i przechwyty - to dorobek Litwina Jonasa Valanciunasa w finałowym spotkaniu przeciwko Serbii. Kapitalna gra wybranego z numerem 5. w drafcie NBA przez Toronto Raptors zawodnika sprawiła, że jego reprezentacja sięgnęła po złoto mistrzostw świata do lat 19.

- Nie potrafię znaleźć słów, aby opisać to, jak się teraz czuję. Chcę podziękować wszystkim fanom, którzy przybyli z Litwy, aby nas dopingować. Chcę po prostu powiedzieć: dziękuję! - wyznał Valanciunas - MVP turnieju - po finałowym spotkaniu z Serbią (wygranym przez Litwę 85:67).

W niższych kategoriach wiekowych Litwa na czele z Valanciunasem jest w ostatnich lata niepokonana. Rok temu podczas Eurobasketu do lat 18 rozegranego na Litwie gospodarze również zdobyli złoto, a Valanciunas zgarnął statuetkę dla MVP.

Litwin pokazał młodym polskim zawodnikom, jak gra się w koszykówkę. W ćwierćfinałowym starciu z Polską nasi wschodni sąsiedzi byli zdecydowanie lepsi, a Valanciunas zanotował fenomenalne double-double (26 punktów, 24 zbiórki!).

Jonas Valanciunas i koledzy z reprezentacji witani po sukcesie w MŚ U-19 przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaite