NBA: Gortat nadal w wybornej formie, 48 punktów Bryanta!

Marcin Gortat znów był najlepszym zawodnikiem Phoenix Suns, zdobywając 16 punktów i 12 zbiórek, lecz Słońca nie sprostały Los Angeles Lakers i fenomenalnemu Kobe Bryantowi. Jeziorowcy triumfowali 99:83 a Czarna Mamba zdobył 48 punktów!

Jacek Konsek

Phoenix nie zagrało złego meczu, ale tego dnia nie było mocnych na Kobe Bryanta. Lider LA Lakers grał kapitalnie i zanotował najlepszy wynik punktowy w tym sezonie spośród wszystkich zawodników. Na 48 punktów złożyła się skuteczność 18/31 z gry oraz 12/13 z linii rzutów wolnych. Czarna Mamba miał również pięć zbiórek, trzy asysty i trzy przechwyty.

- Całkiem niezły wynik jak na starszego gościa - przyznał z uśmiechem 33-latek, 6. strzelec w historii NBA. Na jego koncie są już 28192 punkty, 404 mniej od 5. w tej klasyfikacji Shaquille'a O'Neala.

Jeszcze w połowie czwartej kwarty po dwóch trójkach Słońc (Brown, Frye) gospodarze prowadzili tylko 83:82. Zakończyli jednak spotkanie serią 16:1, a ostatnie 10 punktów w meczu zdobył nie kto inny jak zawodnik z numerem 24.

Mimo porażki znów świetnie spisał się Marcin Gortat. Polak z 16 oczkami i 12 zbiórkami był najlepszym graczem swojej drużyny. Nasz rodak spędził na parkiecie niemal 35,5 minuty (najwięcej w zespole) i wykorzystał siedem z 13 prób z gry.

Lakers wygrali po raz siódmy z rzędu we własnej hali. Suns z bilansem 4-5 zajmują 9. lokatę na Zachodzie.

***

Tak dobrego początku sezonu w Filadelfii nie było od czasów Allena Iversona. Szóstki wygrały po raz szósty z rzędu i notują najlepszy start rozgrywek od 11 lat! W sezonie 2000/2001 76ers rozpoczęli od 10-0 i zagrali w wielkim finale NBA, a Iverson był największą gwiazdą ligi.

We wtorek błyszczał Elton Brand, który zanotował 21 punktów i 10 zbiórek. Miał również solidne wsparcie od pozostałych kolegów (Holiday, Turner, Williams) - aż sześciu graczy Philly zanotowało dwucyfrowy wynik punktowy. Mecz przeciwko Sacramento Kings (112:85) już w trzeciej kwarcie był rozstrzygnięty, po tym jak zanotowali serię 11:0.

- Nasz zespół jest młody i dobrze się czuje pod względem fizycznym - nie ukrywa Doug Collins, trener 76ers. - Mają świetną ławkę rezerwowych - dodał Tyreke Evans z Sacramento.

Szóstki z bilansem 7-2 pewnie przewodzą Atlantic Division i są trzecią siłą Wschodu. Co ciekawe, aż pięć zwycięstw w bieżącym sezonie zanotowali z przynajmniej 20-punktowym zapasem.

Wojownicy z Golden State zagrali świetne spotkanie i po dogrywce pokonali Miami Heat 111:106. Tym samym nie udał się powrót do składu Żaru Dwyane Wade'a, który co prawda wywalczył 34 oczka, lecz musiał przełknąć gorycz porażki nad przeciętnym zespołem z Zachodu.

Bohaterem gospodarzy był Dorell Wright, były gracz Miami. Skrzydłowy trafił sześć trójek (w sumie 20 pkt), w tym najważniejszą w końcówce czwartej kwarty. Co ciekawe, aż trzech innych zawodników GSW także osiągnęło granicę 20 oczek, najwięcej, 24 uzbierał Nate Robinson, który niedawno trafił do ekipy z Kalifornii.

Miami przegrało, mimo że w trzeciej kwarcie prowadziło aż 78:61. To dopiero druga porażka Heat w obecnym sezonie.

W NBA nie ma już drużyny bez zwycięstwa. Po ośmiu porażkach z rzędu, po prawie dziewięciu miesiącach bez wygranej, na twarzach stołecznych graczy w końcu pojawił się uśmiech. Po radykalnych zmianach w składzie Flipa Saundersa Washington Wizards pokonali we własnej hali Toronto Raptors 93:78. Szkoleniowiec Czarodziei posadził na ławce Lewisa i Blatche'a, a w starting five pojawili się Booker i Singleton.

- Zagraliśmy na solidnym poziomie, wielu graczy spisało się bardzo dobrze - mówił trener Wizards, którzy na początku czwartej kwarty prowadzili różnicą nawet 27 oczek. Nick Young i Rashard Lewis zdobyli po 15 punktów.