Kolejny raz zwycięskie - relacja z meczu Wisła Kraków - Artego Bydgoszcz

W środowej serii gier mistrzynie Polski pewnie pokonały na swoim parkiecie Artego Bydgoszcz 72:50. O wysokim zwycięstwie miejscowych w dużej mierze zadecydowała bardzo dobra w ich wykonaniu druga połowa, w której z każdą minutą powiększały swoją przewagę.

Adam Popek
Adam Popek

Wiślaczki od początku meczu próbowały narzucić rywalowi swoje warunki gry i podobnie jak to miało miejsce w zeszłą niedzielę w Pruszkowie, jak najszybciej wypracować sobie bezpieczną przewagę. Ambitne bydgoszczanki jednak w pierwszych minutach nie pozwalały się zepchnąć na boczny tor i dorównywały kroku mistrzyniom Polski. W szeregach przyjezdnych bardzo aktywna była Djenebou Sissoko, pod adresem której jej koleżanki zagrywały większość piłek. Wtórowała jej Elżbieta Mowlik. Reprezentantka Polski skuteczna była szczególnie przy rzutach z dystansu i krakowianki miały spory problem, by ją powstrzymać. Po tych wydarzeniach wynik na tablicy świetlnej brzmiał 6:9, co z pewnością było dla gospodyń pewnym zaskoczeniem.

Na szczęście dla wszystkich związanych z małopolskim klubem, chwilę później o prowadzeniu Artego nie było już mowy. Podopieczne trenera Jose Ignacio Heranndeza zdając sobie sprawę ze swoich niedociągnięć zaczęły o wiele agresywniej grać w obronie i nie zostawiały rywalkom już tak wiele swobody przy oddawaniu rzutów. W ataku zaś, za sprawą Nicole Powell oraz Milki Bjelicy w końcu seryjnie umieszczały piłkę w koszu przeciwnika, dając jednocześnie dowód swojej siły. Tym samym po pierwszej kwarcie Biała Gwiazda wygrywała 20:15 i mogła z optymizmem patrzeć w przyszłość.

W drugiej "ćwiartce" zgodnie z przypuszczeniami stroną wiodącą były miejscowe, choć zawodniczki Artego długo stąpały im po piętach. Działo się tak w dużej mierze dlatego, że dobrą formę prezentowały Lauren Jimenez i wspomniana Sissoko. Obie zawodniczki nadspodziewanie łatwo dochodziły do czystych pozycji w polu trzech sekund i były motorem napędowym swojego kolektywu. Jednak ich starania pozwalały jedynie na utrzymanie kontaktu z przeciwnikiem.

W ekipie złotych medalistek z zeszłego sezonu zaś pojawiła się Erin Phillips, dla której był to pierwszy występ od 17 grudnia. Co ciekawe, Australijka dość szybko wprowadziła się do meczowej rywalizacji i trafiając z dystansu sprawiła, że w pewnym momencie wynik brzmiał 32:25 na korzyść jej teamu. Uczciwie trzeba dodać, że oprócz niej in plus zaprezentowała się też inna rezerwowa, Magdalena Leciejewska. 26-letnia zawodniczka okazała się pożyteczna zwłaszcza w walce na tablicach, dzięki czemu krakowianki po niecelnych rzutach wielokrotnie miały okazję do ponowienia akcji. Wobec tego nie powinno dziwić, że po 20 minutach Wisła prowadziła różnicą 8 "oczek", schodząc na dłuższą przerwę w nieco lepszych humorach.

Po zmianie stron gra toczyła się wedle dosyć niecodziennych reguł. Z racji na awarię zegara odmierzającego czas trwania danej akcji, spiker zawodów na głos informował o okresie pozostałym do zakończenia 24 sekund. W takich realiach początkowo nieco lepiej odnalazły się bydgoszczanki, dowodzone przez Martynę Koc oraz swoją kapitan, Agnieszkę Szott. I tym razem jednak faworytki konfrontacji zażegnały niebezpieczeństwo, a stało się to za sprawą niezawodnej Magdy Leciejewskiej, która nie tylko punktowała z półdystansu, ale też najlepiej ze swoich koleżanek radziła sobie z silnymi środkowymi Artego. Nie da się ukryć, że w tym fragmencie była ona zdecydowanie najjaśniejszą postacią zespołu z południa kraju i to jej zawdzięczał on bardzo korzystny dla siebie wynik 54:39, jaki widniał na tablicy przed decydującą batalią.

Gdy wraz z rozpoczęciem ostatniej kwarty za trzy przymierzyła Phillips stało się jasne, że tego wieczoru Wiśle już nikt nie odbierze zwycięstwa. W zasadzie do końcowej syreny Biała Gwiazda dominowała w prawie każdym elemencie, a dystans dzielący obie drużyny z biegiem czasu tylko się powiększał. Jakość gry miejscowych nie uległa pogorszeniu nawet po wejściu na parkiet zmienniczek, które co ważne wcale nie były gorsze od zawodniczek z podstawowego składu. Podopieczne Adama Ziemińskiego natomiast, próbowały jeszcze podjąć ambitną walkę, ale zdołały jedynie przekroczyć barierę 50 zdobytych punktów. Ostatecznie koszykarki z Krakowa wygrały 72:50, ponownie triumfując w krajowych rozgrywkach.

Wisła Can Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 72:50 (20:15, 17:14, 17:10, 18:11)