Niespodzianka w Bielsku Podlaskim - podsumowanie pierwszych spotkań I rundy play-off II ligi koszykarzy

W rozegranych 1. spotkaniach I rundy play-off II ligi koszykarzy, aż w 11 z 12 spotkań wygrywały zespoły z wyższych miejsc po sezonie zasadniczym. O niespodziankę pokusili się młodzi gracze Novum Lublin, którzy pokonali Tura Bielsk Podlaski.

W grupie A planowe zwycięstwa odnieśli gospodarze pierwszych meczów. Jedynie koszykarze Astorii Bydgoszcz osłabieni brakiem Doriana Szyttenholma do ostatnich sekund walczyli o wygraną. Ostatecznie sukces ten (71:70) zapewnił im wykorzystując rzut wolny, Sebastian Laydych (tylko 9 punktów w całym meczu). 21 punktów dla zwycięzców rzucił Adam Szopiński. 17 oczek i 9 zbiórek dodał Mateusz Bierwagen, a Paweł Lewandowski dołożył 12 punktów, 7 asyst i 4 zbiórki. Wśród pokonanych na wyróżnienie zasłużył Marcin Wilk, autor 11 punktów i 11 zbiórek.

Podopieczni trenera Andrzeja Kowalczyka uczynili pierwszy krok w awansie do I ligi, gromiąc u siebie KK Świecie 108:67. Kapitalne zawody rozegrali liderzy zespołu z Pleszewa: Marcin Stokłosa (16 punktów, 14 asyst) i Wojciech Żurawski (22 punktów, 12 zbiórek). Ponadto double-double również zanotował Karol Dębski (10 oczek, 10 zbiórek). Sami rezerwowi Open Florentyny rzucili w tym spotkaniu aż 44 punkty. W barwach gości, którzy na mecz przyjechali jedynie w ósemkę, jedynie Piotr Robak zanotował dobry występ (21 punktów, 5 zbiórek, 4 asysty).

W Łowiczu miejscowy Księżak od drugiej kwarty systematycznie powiększał przewagę nad akademikami z Olsztyna ostatecznie wygrywając 108:84. 89 punktów dla gospodarzy zdobyli gracze pierwszej piątki, przy 62 oczkach starterów gości.

Politechnika Poznań rozbiła u siebie Korsarza Gdańsk 104:66. Pogrom przyjezdnych rozpoczął się już w pierwszej kwarcie, którą miejscowi wygrali 26:8. Paweł Hybiak dla akademików rzucił 22 punkty, do których dodał 9 asyst i 6 zbiórek. 48 punktów zdobyli dla zwycięzców gracze z ławki.

W grupie B faworyt, Śląsk Wrocław rozbił we własnej hali GTK Fluor Gliwice 93:51. Doświadczony Radosław Hyży pokazał, że nadal znajduję się w wyśmienitej formie (24 punkty, 10 zbiórek, 5 asyst). Dla gości tylko jeden gracz rzucił przynajmniej 10 punktów (Tomasz Wróbel - 11).

W Ostrowie Wielkopolskim mająca również I-ligowe aspiracje Stal pokonała AZS AGH Kraków 85:66. Wygraną gospodarze zawdzięczają przede wszystkim dobrej grze w I i III kwarcie. Obie te odsłony miejscowi wygrali w sumie 45:20. Double-double zanotował gracz Stali, Jakub Dryjański (16 punktów, 12 zbiórek). Wśród gości zawiódł najlepszy strzelec zespołu Grzegorz Dudzik, który zdobył tylko 3 punkty (1/10 z gry).

Wielkie emocje dostarczyły kibicom derby Górnego Śląska. Do rozstrzygnięcia losów tego spotkania potrzebna była dogrywka (goście odrobili 12 punktów w IV kwarcie). Do dodatkowych pięciu minut doprowadził gracz Alby, Adam Spychała. Ostatecznie jednak po kluczowe zwycięstwo na otwarcie serii sięgnęli koszykarze AZS AWF Katowice (105:103), a bohaterem został Damian Tokarski, autor ostatnich punktów w meczu (celne dwa rzuty wolne). Mateusz Dziemba grając na bardzo dobrym procencie (66,8 proc.) rzucił dla zwycięzców 27 punktów, a Kamil Nowak dodał 23 oczka i 13 zbiórek. Dla Alby 26 oczek zdobył grający z ławki, Tomasz Gembus.

W Prudniku osłabiony brakiem Bartosza Diduszki (20,2 punktów, 6,5 zbiórki), Piotra Niedźwiedzkiego (15,5 punktów, 10,0 zbiórek), Jana Grzelińskiego (11,3 punktów, 5,4 asysty) i Jakuba Koelnera (14,0 punktów, 3,7 zbiórki, 2,8 asysty), WKK Wrocław nie miał szans na podjęcie walki w rywalizacji z miejscowymi. Ostatecznie Pogoń wygrała 83:42, pozwalając rzucić gościom do przerwy 17 punktów.

W grupie C, PWiK Piaseczno wygrało wysoko w Radomiu z tamtejszymi rezerwami Rosy 93:60. 16 punktów dla pokonanych rzucił gracz pierwszego zespołu Paweł Piros. W barwach gości na parkiecie wystąpiła cała meczowa dwunastka, tak więc najlepsi zawodnicy byli oszczędzani na dalsze rundy play-off.

W Kielcach miejscowy UMKS dopiero dzięki ostatniej kwarcie (30:16) wywalczył wygraną w pierwszym starciu z krakowską Wisłą. Bohaterem gospodarzy został Artur Busz (32 punkty, 9 zbiórek, eval równy 46). Wśród pokonanych wyróżnił się Szymon Czepiec (12 punktów, 10 zbiórek).

O niespodziankę pokusili się gracze Novum Lublin, którzy wygrali w Bielsku Podlaskim z Turem 85:81. Na nic zdał się miejscowym kolejny dobry występ Łukasza Kuczyńskiego (24 punkty, 11 zbiórek, 4 asysty). Goście sukces zawdzięczają dwójce graczy: Jakubowi Karolakowi (30 oczek, 11 zbiórek) i Michaelowi Gospodarkowi (25 punktów, 7 zbiórek).

Politechnika Rzeszowska już do przerwy pozbawiła szans na zwycięstwo Limblach Limanowa (47:25). Ostatecznie zespół z Podkarpacie wygrał 90:66. Jedenastu zawodników gospodarzy punktowało w tym meczu, a wśród przyjezdnych osłabionych brakiem Piotra Kwandransa, tylko Andrzej Peciak zagrał na niezłym poziomie (21 punktów, 10 zbiórek).

Wyniki - I runda play-off (do 2 zwycięstw): GRUPA A

Open Florentyna Pleszew - KK Świecie 108:67 (12:23, 41:14, 32:8, 23:22) Stan: 1:0 dla Open Florentyna Pleszew

Franz Astoria Bydgoszcz - TS Żuraw Gniewino 71:70 (22:21, 14:23, 16:13, 19:13) Stan: 1:0 dla Astorii Franz Bydgoszcz

KS Księżak Łowicz - Inter Parts AZS UWM Olsztyn 108:84 (33:31, 28:18, 26:21, 21:14) Stan: 1:0 dla Księżaka Łowicz

AZS Politechnika Poznań - Korsarz Gdańsk 104:66 (26:8, 38:20, 23:22, 17:16) Stan: 1:0 dla AZS-u Politechniki Poznań GRUPA B

WKS Śląsk Wrocław - GTK Fluor Gliwice 93:51 (27:19, 26:11, 25:10, 15:11) Stan: 1:0 dla Śląska Wrocław

BM Węgiel Stal Ostrów Wielkopolski - AZS AGH Alstom Kraków 85:66 (24:11, 18:26, 21:9, 22:20) Stan: 1:0 dla Stali Ostrów Wielkopolski

AZS AWF Katowice - Alba Chorzów 105:103 (34:23, 27:21, 18:23, 16:28, 10:8) Stan: 1:0 dla AZS-u AWF Katowice

KS Pogoń Prudnik - WKK Wrocław 83:42 (17:10, 21:7, 20:15, 25:12) Stan: 1:0 dla Pogoni Prudnik GRUPA C

Rosa II Radom - PWiK Piaseczno 60:93 (21:29, 12:27, 8:18, 19:19) Stan: 1:0 dla PWiK Piaseczno

UMKS Kielce - Wisła AWF Kraków 77:64 (14:11, 13:19, 20:18, 30:16) Stan: 1:0 dla UMKS-u Kielce

BKS Tur Bielsk Podlaski - Novum Lublin 81:85 (20:19, 14:26, 19:20, 28:20) Stan: 1:0 dla Novum Lublin

Handlopex AZS Politechnika Rzeszowska - Limblach Limanowa 90:66 (30:13, 17:12, 20:15, 23:26) Stan: 1:0 dla AZS-u Politechnika Rzeszowska