Turniej 50-lecia w Brzegu: Cukierki bez porażki, szczegóły z drugiej serii spotkań

Cukierki Odra Brzeg pokonały ŁKS Siemens AGD Łódź, a PKM Duda Leszno okazała się lepsza od MUKS-u Poznań w drugiej piątkowej serii spotkań turnieju koszykarek w Brzegu.

Krzysztof Kaczmarczyk

Odmienione Leszno pokonuje bezradny MUKS

Drugi piątkowy mecz w wykonaniu Dudy PWSZ Leszno był zdecydowanie lepszy w porównaniu z pierwszym. Podopieczne Jarosława Krysiewicza szybko osiągnęły kilkupunktową przewagę, żeby po pierwszych 10 minutach prowadzić już 24:14. W drugiej kwarcie leszczynianki dołożyły do tej przewagi kolejne 8 oczek i do szatni schodziły prowadząc 42:24.

W drugiej połowie meczu zawodniczki Dudy nie popełniły tego samego błędu, przez który przegrały w pierwszym swoim meczu z Cukierkami Odrą Brzeg. Leszczynianki wyszły na parkiet skoncentrowane i z jasno określonym celem odniesienia zwycięstwa w tym mecz. Prowadzone do boju przez Edytę Krysiewicz, a potem przebojową Żanetę Durak zawodniczki czwartej drużyny poprzedniego sezony po trzech kwartach prowadziły już 64:42. W ostatniej kwarcie Iwona Jabłońska dała pograć swoim najmłodszym zawodniczkom, czyli reprezentantkom Polski U-16 Ramonie Casimiro i Dorocie Mistygacz. Wsparte amerykańską rozgrywającą Jennifer Rushing zdołały zmniejszyć nieco straty. Ostatecznie Duda PWSZ Leszno pokonała w swoim drugim meczu MUKS Poznań 76:61 i zachowała szansę na końcową wygraną w brzeskim turnieju.

W leszczyńskim teamie najlepiej wypadła Martyna Koc, która dzięki ambitnej walce pod tablicami była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu. Z bardzo dobrej strony pokazała się również młoda Durak. W poznańskiej drużynie wyróżniła się Keili Beacham, która z pewnością będzie bardzo solidnym punktem MUKS-u w rozgrywkach ligowych. Z meczu na mecz rozkręcać powinna się również Djenebou Sissoko, która widać, że ma spory potencjał.

PKM Duda Leszno - MUKS Poznań 76:61 (24:14, 18:10, 22:18, 12:19)

Duda: Makowska 15, Durak 12, Krysiewicz 12, Koc 11, Krężel 7, Drzewińska 6, Czarnecka 4, Nawrotek 3, Siwczak 2, Król 2, Suknarowska 2.

MUKS: Sissoko 15, Rushing 13, Antczak 8, Beachem 7, Mistygacz 4, Semmler 4, Najtkowska 3, Casimiro 3, Nowicka 2, Mircheva 2, Skowronek 0.

Druga wugrana Cukierków

Drugie popołudniowe zgromadziło na hali komplet publiczności. Gospodynie turnieju Cukierki Odra Brzeg podejmowały bowiem ŁKS Siemens AGD Łódź. Ku rozpaczy kibiców pierwsza kwarta to zupełna dominacja łodzianek, które pierwsze 10 minut wygrały aż 21:10. Wszystko za sprawą znakomicie grających Lady Kovalenko i Shantee Releford. W drugiej kwarcie meczu spotkanie się wyrównało, jednak ŁKS miał w swoich szeregach znakomicie dysponowaną Alicję Perlińską, która trzymała przewagę dla łodzianek. Podopieczne Mirosława Trześniewskiego prowadziły po 20 minutach 39:28.

Po zmianie stron obraz gry zupełnie się odmienił. Brzeżanki przeszły do zdecydowanej ofensywy. W łódzkim obozie skuteczność zatraciła Perlińska, a Releford popełniła kilka prostych strat. To wszystko spowodowało, że podopieczne Jarosława Zyskowskiego zaczęły stopniowo odrabiać straty. Po dobrej trzeciej kwarcie Cukierki przegrywały już tylko 48:43. Jedynym zmartwieniem trenera Zyskowskiego była kontuzja amerykańskiej środkowej Amber Petillon, która równo z końcową syreną trzeciej kwarty wybiła kciuka w prawej ręce. Początek ostatniej kwarty był bardzo wyrównany, Przewaga ŁKS-u utrzymywała się cały czas w granicach 5 punktów. Na 4 minuty przed końcem podopieczne trenera Trześniewskiego odskoczyły na 8 punktów i prowadziły 58:50. Od tego czasu jednak łodzianki nie zdobyły już żadnego punktu, a brzeżanki dołożyły do swojego dorobku 9, co pozwoliło im ostatecznie wygrać to spotkanie 59:58. Było to pierwsze i zarazem jedyne prowadzenie Cukierków w tym meczu.

W zwycięskim teamie najlepiej zaprezentowała się rzucająca Ofa Tulikihihifo. To ona w końcowych sekundach przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść swojej nowej drużyny. Kolejny dobry występ zapisała na swoim koncie również Justyna Daniel. Wśród pokonanych na wyróżnienie zasłużyły z pewnością Lada Kovalenko i Alicja Perlińska, które były najlepszymi zawodniczkami swojego zespołu.

Cukierki Odra Brzeg - ŁKS Siemens AGD Łódź 59:58 (10:21, 18:18, 15:9, 16:10)

Po pierwszym dniu turnieju i dwóch seriach gier stawce przewodzą gospodynie, zawodniczki Cukierków Odry Brzeg. Brzeżanki odniosły dwie wygrane i w sobotę zmierzą się z MUKS-em Poznań. Poznanianki w dotychczasowych spotkaniach zanotowały po jednej wygranej i przegranej, podobnie jak zawodniki PKM Dudy PWSZ Leszno. W najgorszej pozycji są zawodniczki ŁKS Siemens AGD Łódź, które z dwoma porażkami na koncie nie mają już szans na turniejową wygraną.

Cukierki: Tulikihihifo 21, Daniel 14, Petillon 8, Gołumbiewska 7, Pietraszek 3, Buszta 3, Bachryj 3, Rzeźnik 0.

ŁKS: Kovalenko 13, Żytomirska 10, Perlińska 9, Wlaźlak 7, Releford 7, Koryzna 6, Kenig 4, Sobczyk 2.